Anılar yaşatılacak!

Mersin İdman Yurdu sevdalısı Hacı Bayram Birinci’nin lokalinde emek emek biriktiği hatıralar, yaşatılacak. Lokali ziyaret eden Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, İz Bırakanlar Müzesi’nde 2-3 odanın Mersin İdman Yurdu’na ayrılacağını duyurdu.

Anılar yaşatılacak!

AHMET SÜTCÜ

Akdeniz Belediye Başkanı M.Mustafa Gültak; Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol ile birlikte Mersin İdman Yurdu Lokali’ni ziyaret etti. Ziyarette; Mersin İdman Yurdu Onursal Menajeri Hacı Bayram Birinci ve kulübe hizmet eden efsane futbolcular yer aldı.

 

 

“TÜRKİYE’NİN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR MEKAN YOK”

Ziyarette konuşan Mersin İdman Yurdu Onursal Menajeri Hacı Bayram Birinci, bulundukları lokalin bir müzeye dönüştürülmesi gerektiğini açıklarken, ‘Yaparsa bunu Mustafa Gültak yapar” dedi. Birinci, “Hayatım sporla geçtim. Ömrümü Mersin İdman Yurdu’na adadım. 55 yılım bu kulüple geçti. Mersin İdman Yurdu ile bütünleştim. Hayatım kırmızı-lacivert üzerine kurulu. Lokalimde Mersin İdman Yurdu’nun tarihi yatıyor. Bu tarih artık bir müze haline gelmesini istiyorum. Çünkü Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle içi tarih dolu bir yer yok. Ne Beşiktaş’ta var ne Galatasaray’da. Ne de Fenerbahçe. Böyle bir yer Türkiye’de tek. Sayın Başkan Mustafa Gültak, buradaki tarihin bir yerde müze olarak canlandırılmasını istiyorum. Sizlerde Mersin İdman Yurdu taraftarısınız. Yaparsa bunu Mustafa Gültak yapar” sözlerini kullandı.

 

 

“MERSİN İDMAN YURDU’NU SEVİYORUZ”

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammed Mustafa Gültak ise, “Hacı Bayram Birinci yıllardan beri bizim ağabeyimiz. Bende eski bir sporcu olarak Mersin İdman Yurdu fanatiğiyim. Maçları hiçbir zaman kaçırmazdım. Lakin hiçbir zaman unutamayacağım bir anım var. Yaşımız küçüktü. Paramız yoktu. Beklerdik ki ikinci yarı olsun kapılar açılsın bizde maça girelim diye. Bir anım daha var. Camspor’da oynadığım dönem devre arası oldu. İkinci yarı bizi oyuna soktular. Top oynadık. Maçı 2-0 kazandık. Sporu seviyoruz. Futbolu seviyoruz. Mersin İdman Yurdu’nu seviyoruz. Şu an sayın Valimiz tarihi bir Mersin evi projesine başlıyoruz. Proje hazır. İhaleye çıkacağız yakında. Orada amacımız hem evi yaşatmak hem de İz Bırakanlar Müzesi haline getirmek. Oranın 2-3 odasına buradaki tarihi yerleştireceğiz” dedi.

 

 

“MERSİNLİLER OLARAK GÖREVİMİZ BURADAKİ TARİHE SAHİP ÇIKMAKTIR”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan da, sık sık lokale geldiğini belirterek, “Mersin İdman Yurdu denilince akla Hacı Bayram Birinci geliyor. Hacı Bayram Birinci denilince de akla Mersin İdman Yurdu geliyor” şeklinde konuştu. “Geçmişten bugüne Mersin İdman Yurdu’nun bu şehre yaşattığı mutluluklar, sevinçler, üzüntüler bu mekandaki fotoğraflara yansıyor” diyen Kızıltan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim Mersinliler olarak görevimiz buradaki tarihe sahip çıkmaktır. Sayın Akdeniz Belediye Başkanımız Mustafa Gültak’la görüştük. O sahip çıktı. Bizim sahip çıkmamamız mümkün değil. Bütün Mersin bu konuya sahip çıkmalı. Bu hatıraları ilelebet yaşatmamız gerekiyor.”

Öte yandan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Deniz Ticaret Odası işbirliği yaparak lokaldeki resimleri, belgeleri ve kupaları dijital ortama taşıyacak.