Hülya Aslan | MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ | Güney Gazetesi Mersin
Hülya Aslan

MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ


Virüs aldı başını gidiyor. Öyle ki Kasım ayının başından bu yana dikey artış grafiği çiziyor. Hastaneler ise doldu taşıyor. Virüsün bu yayılım hızı özellikle sosyal yaşamın hızını kesmişe hiç benzemiyor. Cafeler, restoranlar eğlence yerleri şimdilik kısmi önlemlerle doluluk oranlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Çarşı- pazar yerleri ve sokaklar okulların hibrit uygulama olarak açılması ile birlikte hatırı sayılır bir yoğunluk yaşıyor. Şimdilik okulların bir hafta tatile girmesi ile kısmen bu yoğunluk azalma gösterse de özel kurslar, dersler çeşitli sayıda sınavlara yönelik hazırlık merkezleri ve sınavlar devam etmekte. Tek savunma mekanizmamız ise Maske ve dezenfektanlar ile sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek oluyor.

 

Çünkü gerek Mersin ve gerekse pek çok ilimizde hayat virüs yokmuş gibi olağanlıkta devam ediyor. Bu konu ile ilgili önceki yazılarımın pek çoğunda çember gittikçe daralıyor ifadesi kullanıyordum ama sonuçlar çemberin filan kalmadığı hepimizin bir şekilde yakalandığı noktasına geldi neredeyse. Bu arada yapılması gereken testlerin fiyatı 50 liradan 250 liraya virüsün yayılma hızı kadar arttı. Yaptırmak bir dert yaptırmamak başka bir dert.

 

Sağlık Bakanı bir şey söylüyor. Bilim Kurulu, toplantıların ardından bir dizi tavsiyeleri sosyal medya aracılığı ile duyurmaya çalışıyor. Ortalık ise her konuda olduğu gibi bu konuda da eksik, yetersiz ve hatta bilgi kirliliği ile dolduruluyor. Televizyon kanallarında boy gösteren yandaş mandaş basının gözdelerinden biri ABD ye gitmeden PCR testinin pozitif çıktığını ve organik tereyağı sürerek koku duyusunu kazandığını filan yazıp gülümseyen suratlarla video çekip paylaşırken yüzlerce doktor tükendik ve ölüyoruz çığlığı atıyor.

 

TTB Merkez Konsey üyesi İbrahim AKKURT “PCR testi pozitif ve radyolojik, tomografik bulgusu olan olguların yüzde 3,8’i eğer 3 bin 316 ise, 35 yıllık bir göğüs hastalıkları uzmanı, bir hekim, sahada bulunan bir kişi olarak bu yüzde 3,8’in yüzde yüzünü dört işleme döktüğümde bugünkü gerçek vaka sayısı 87 bin 263 oluyor” dedi. “Vaka sayısı gerçekten bu ürkütücü rakam mıdır?” diye sorduğunu birçok ulusal basın gündem yaptı.

 

Yurttaşlar olarak bizlerde sağlığımızın tehlike boyutlarında nereye ulaştığı gerçeğini bilmek istiyor ve soruyoruz vaka sayısı bu mudur? Ve ölüm oranları gerçekte nedir?

 

Bilim Kurulu Coronavirüs Report Twitter hesabından 16 Kasım’da alınan tavsiye kararlarından bazılarını paylaştı.  

Okulların tatilinin uzatılması,

Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasakları,

Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması ve restoranların ise tamamen paket servise geçmesi gibi önlem önerilerinde bulundu.

 

Bu yazıyı kaleme aldığım sıralarda Bilim Kurulunun bu tavsiye kararlarına yönelik Sağlık Bakanlığından henüz bir açıklama gelmedi.

 

Kafalardaki bir soruda madalyonun öteki yüzünün söylenmemesi ile peş peşe açılan salgın hastanelerinin organik bir bağı var mı? NE DERSİNİZ?ARŞİV YAZILAR