Zeynep L. | Hafıza | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Hafıza


Zamanla birçok şeyi unutabiliyormuşuz gibi geliyor. Eskiden hafızamı sanki belirli bir kapasitesi olan bir dolap gibi düşünürdüm, yeni şeyler koyabilmek için eskilerinden vazgeçmem gerekiyor gibi. Ama yakın zamanda bir nörobilimci ile söyleşi okudum ve bunun doğru olmadığını öğrendim. Hafıza kapasitemiz birkaç hayat tutabilecek kadar, hatta ne kadar tutabileceğinden emin bile değiliz. Limit o kadar yüksek ki bizim için sınırsız kapasite gibi bir şey.

 

Bazı şeyleri unutmamızın sebebi, belki unutmamızın bizim akli dengemiz için daha doğru olması. Mesela bir travmatik bir olaydan hemen sonra uyunduğunda travma olduğu gibi hafızaya yerleşiyor, yeni araştırmalara göre insanları böyle durumlardan sonra ayakta tutabilmek daha sağlıklı olabilir. Ya da ağır depresyon geçirmiş kimi insan size söyleyebilir ki belki hatırlamadıkları seneler ve aylar var.

 

Uzun zamandır bununla ilgili çok şey okuyorum ve dinliyorum ve toplumsal bir travma geçirdiğimize (ya da travmalar) diyelim inanıyorum. Bugün Kasım ayının ortası olduğuna tekrar şaşırdım. Tekrar diyorum çünkü dün de şaşırmıştım. Mart ayından beri ne oldu tam emin değilim gibi hissediyorum bazen. Virüs’ün dışında politik olarak ve toplumsal ayrışmalarla yaşadığımız birçok travma da mevcut. Hepimiz herşey kontrolümüz dışında gibi hissederken aynı zamanda internet sayesinde olan herşeye bağlı kalıyoruz. Yaşamadığımız şeyler bize yaşıyoruz gibi aktarılıyor, adımıza savaşlara, ülkeler arası krizlere giriliyor, bir şeylerden etkileniyoruz ve zarar görüyoruz ama neyden emin değiliz.

 

Savaşlar geçiren jenerasyonları düşünüyorum, evet belki ayaktalar ve iyi durumdalar ama yaralar hala içinde. Önümüzdeki seneler boyunca birbirimize destek olmamız ve birbirimizi dinlememiz çok daha önemli olacak. Umarım sen ve ben tarzı düşünce yapısının ne kadar zararlı olduğunu yakında toplumlar olarak anlarız.ARŞİV YAZILAR