Prof. Dr. Esat YILGÖR | FORUM KATLI KAVŞAĞI VE YUNUSLU KAVŞAK | Güney Gazetesi Mersin
Prof. Dr. Esat YILGÖR

FORUM KATLI KAVŞAĞI VE YUNUSLU KAVŞAK


Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, yeni bir proje ile, Okan Merzeci Bulvarı’na “Forum Katlı Kavşak” düzenlemesini hayata geçirerek bulvarın akıcılığına önemli bir katkı sağlayacak. Okan Merzeci Bulvarı’nın yapılmış olan alt geçitlerine ek olarak öncelikle mezarlık alt kavşağı olmak üzere bulvarın tüm ana kavşaklarına benzer düzenlemelerin yapılarak bu bulvarın şehrin ana transit yolu haline gelmesi tüm mersinliler gibi benim de dileğimdir.

 

Ben dahil birçok mersinlinin “Yunuslu Kavşak” olarak adlandırdığı Adnan Menderes Bulvarı’nı Dumlupınar Lisesi önünden geçerek Forum AVM ve çevresine bağlayan anayol maalesef uzun süredir bu görevini yapamamaktadır. Bu uygulama da Sayın Burhanettin Kocamaz tarafından Adnan Menderes Bulvarı’nda günde iki saat trafiğin hızlı akmasını sağlamak üzere yapılmış ve 22 saat Dumlupınar Caddesi’nin girişinin işlevsiz kalmasına neden olmaktadır. Dumlupınar Caddesi güney-kuzey yönünde bu bölgeye gidiş ve gelişi sağlayan ana arter konumundadır. Kuzey-Güney yönü trafiğe açık iken, Güney-Kuzey giriş yönü trafiğe kapalıdır ve caddenin GMK Bulvarına bağlantısı da kapatılmıştır.

 

“Forum Alışveriş Merkezi” yapıldığı günden itibaren şehrin ekonomik yaşamında önemli bir yer tutmuş ve çevresinde de yeni bir ekonomik bölgenin olmasına neden olmuştur. Bu bağlamda Yenişehir Hastanesi ve Forum Yaşam Hastanesi gibi iki önemli sağlık kuruluşu burada açılmıştır. Ayrıca çeşitli eğitim kurumları, bankaları, AVM’leri ve yeni yapılan iş merkezleri ile kanımca bu merkezin yoğunluğu Forum AVM den birkaç kat daha büyük hale gelmiştir.

 

Forum Katlı Kavşağı’nın ne zaman biteceğini bilemiyorum ama, süre kısa da olsa şu anda bölgeye ulaşımda sorun yaşanmakta be belirli düzenlemeler ile bu sorun azaltılmaya çalışılmaktadır. Koronavirüs salgınının daha da ağırlaştırdığı ekonomik durgunluk, ulaşımın da aksaması ile bu bölgede doruğa çıkacaktır. Bir hekim olarak Covid-19 salgınının iki yıldan önce bitmeyeceği kanısındayım. Bu dönemde Yunuslu kavşak ile GMK Bulvarı bağlantısının tekrar iki yönlü olarak açılmasının Forum Alışveriş Merkezi ve çevresine ulaşımı kolaylaştıracağını düşünüyorum.

 

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer ve ilimiz UKOME yetkililerinin bu yönde bir değerlendirme yapmalarını diliyorum.

Saygılarımla.ARŞİV YAZILAR