Naci Sapan

Gündem ulusal yas olmalıydı


Gündem yine çok yoğun; Yeni Anayasa, Siyasi Partiler Kanunu, erken ya da zamanında bir seçim meselesinin tartışılıyor olması, bunların olacağı ya da gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Bu olanları siyaset kurumunun dönemsel atraksiyonları olarak değerlendirmek gerekiyor.

Bu gündemler; Bizi/Bizleri meşgul etmek, konuları tartışıyor hale sokmak, asıl hedeften uzaklaştırmak maksadı içerse de, sonuç itibariyle hepimizin genelde istediği, olması gereken gündemler.

Biz bunları tartışırken, atı alan Üsküdar’ı geçiyor mu geçemiyor mu, onu da çoğu zaman bilemiyoruz. İşte tam da bu noktada olanlara, ‘oldubittiye geldi ya da getirildi’ yakıştırması yapılır. Yıllarca da böyle oldu, bizler hep ‘Cambaza baktık’.

Şimdi yapılmak istenen de bir öncekilerden çok farklı değil. Eski Türkiye dediklerinde de böyleydi, yeni Türkiye dediklerinde de aynısı oluyor, ‘oldu-bittiye getiriliyor.’

**

Soru şu:

Neyi niye tartışıyoruz?

Yüz yıldır Cumhuriyetle yönetilen bir ülkenin, toplumunun taşları hala oturmadı mı ki, acemi devletler statüsünde arayışlar gerçekleştiriliyor?

Asıl tartışmamız gereken bence bu sorudur.

20 yıl kesintisiz iktidar olup, sadece sistemin değişimine destek olacak anayasa değişiklikleri ile zamanı devirirseniz, bir gün gerçek anlamda toplumsal mutabakatlı olması gereken bir Anayasaya ihtiyaç duyarsınız, ancak ortada toplumsal mutabakatın kalmadığını görürsünüz. Siyasi Partiler Kanununu da aynı paralelde değerlendirmek mümkün. Kesintisiz iktidar döneminde demokrasi adına eksik aksak ne varsa yasal, anayasal zemine oturtulabilir, toplumsal mutabakat sağlanabilirdi. Toplum olarak bugün de bu kadar gereksiz tartışmaların muhatabı olmazdık.

**

Ulusal yas

Başarısız bir operasyon

13 yurttaş,

13 devlet görevlisi şehit.

Ne oldu, nasıl oldu?

Çok da bilmiyoruz.

Bildiğimiz şey;

Ulusal yas ilan edilmemiş olmasıdır.

**

Çok gündemli ülke olmanın gururunu ne kadar yaşasak az!

Bugün var yarın yok.

Bol keseden vaat var.

Kese dolu vaat boş!

‘Oldu da bitti maşallah.’

Hadi bakalım, demokrasi yarışı bizi bekliyor.

Mesele, sürekli koşmak değil, önemli olan ipi göğüslemek.

Gündem, ulusal yas olmalıydı. ARŞİV YAZILAR