Bekir Yıldız

78 YIL ÖNCE ÇİZİLEN MERSİN HARİTASI


1883 yılında kurulan Austin Teksas Üniversitesi 50.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Amerika'nın büyük bir araştırma üniversitesidir.

 

Beyaz ve kahverengi okulu simgelemektedir.

 

Okulun şöyle bir sloganı var: "Daha çok çalış."

 

Okulu önemli kılan bir diğer unsur ise kütüphanesi.

 

Perry – Castaneda Kütüphanesi...

 

Kütüphane iki eski Üniversite profesörünün adını taşıyor. Ervin Perry ve Carlos Castaneda.

 

Profesör Perry, profesör olarak akademik rütbeye atanan ilk Afrika kökenli Amerikalı. Profesör Castaneda ise Benson Latin Amerika Koleksiyonunun erken gelişiminde merkezi bir rol oynayan kişi.

 

Gelelim bu kütüphanenin bizi ilgilendiren kısmına. Bir araştırmam sırasında kütüphanenin dijital arşivinde bazı haritalar dikkatimi çekti. Türkiye'nin bazı il ve ilçelerinin haritaları var. 1:200,000 ölçekli bir Mersin haritası da mevcut. Amerikan Askeri Harita Servisi tarafından 1943 yılında çizilmiş.

 

Dikkatinizi çekerim, bundan 78 yıl önce Amerikan Askeri Harita Servisi'nin çizmiş olduğu bir haritadan bahsediyorum!

 

Bu haritada neler var?

Mersin'deki su sarnıçlarının, posta, telefon, telgraf ve telsiz istasyonlarının yerleri. Liman, göl, mezarlık, maden ve tünellerin yerleri. Kaleler, köprüler, karakollar, mahalleler, kışlalar. İskele, çiftlik, dağ, değirmen, fabrika, geçit, dere, çeşme, küçük boğaz ve burunların yerleri var.

 

Harita üzerinde işaretlenmiş birkaç yerden bahsetmek istiyorum. Şehir merkezine uzak bir yer olan Arslanköy'de şu an hiçbir haritada işaretli olmayan yerleri tespit edip isimlerini haritaya yazmışlar. Durnaz, Şaymana, Tozlu, Avcıtepesi, Ziyaret, Kalegediği, Başpınar, Güngörmez...

 

Hatta biraz daha yukarılara, yazları yörüklerin konakladığı yüksek rakımlı yerlere çıkalım. Bakın oraları nasıl tespit edip isimlerini doğru bir şekilde yazmışlar. Kurttepesi, Dümbelek Düzü, Kurtalanı, Atoynamaz, Üçoluk, Cacıkdağı, Belenpınarı, Öhlek, Körkuyu, Tekelioluğu.

 

Haritanın son hali 1943 yılına ait. Belli ki bilgiler daha önce de ellerinde varmış. Mersinli yöneticilerin ellerinde böyle ayrıntılı bir harita olduğunu düşünmüyorum.

 

Austin Teksas Üniversitesi'nin sloganı neydi; "DAHA ÇOK ÇALIŞ."

 

Amerikalılar derslerine ne kadar çok çalışmışlar değil mi?ARŞİV YAZILAR