Naci Sapan

Halk verdiğini geri alır!


Durdurulamayan Yükselişler olduğu gibi durdurulamayan düşüşler de vardır hayatın gerçekleri arasında.  Bireysel ya da toplumsal, hiç fark etmiyor. Bazen düşük Periyotlarda bazen de yüksek Periyotlarda bir güzergâh izler bu düşüş ve yükselişler.

 

Bazıları kader, yazgı, çizgi diyor, bazıları da olması gereken durum olarak değerlendiriyor, bu itişli kakışlı dünyada düşüş ve yükselişleri. Biz öyle ‘yükselişlere’ tanıklık ediyoruz ki, liyakatsiz, dengesiz, absürt, utanç verici.

Biz utanıyoruz onlar utanmıyor.

Hayatın, yaşamın kendisi utanıyor.

*

İktidarlarda böyledir, hem düşüşlerin hem de yükselişlerin muhataplarıdırlar. Ve biz bir iktidarın önlenemez yükselişinin ardından önlenemez düşüşünün tanıklığını yapıyoruz.

 

Artık muhalif kesim konuşmuyor, bağırıp, çağırmıyor, kızmıyor. İktidara oy verenler, destekleyenler, savunanlar sokakta, kızgınlığını dile getiriyor; ‘Yeter artık’ diye sesini yükseltiyor.

İstanbul’da halk ekmek büfesi ile ilgili engelleme çabalarına karşı çıkan halkın tepkisinin ‘Ekmeğimizde de göz koydular’ sitemi, iktidarın düşüş periyodunun ciddi bir göstergesi olarak karşımıza çıktı.

 

Artık önlenemez bir düşüş var, önlenmesi de mümkün değil. Çünkü iktidar, halkı, ‘Seni ben getirdim, indirmesini de bilirim’ diyecek kıvama getirdi.

*

128 milyar doların akıbeti konusunda net bir açıklamanın yapılamamış olması, ardından 159 ton altının ne olduğu sorusunun cevabını bulamaması düşüşü daha da hızlandırıyor.

 

Hep derler ya; ‘Her çıkışın bir de inişi vardır’ diye.

Aynen öyle, bir de ‘Her hızlı çıkışın hızlı da düşüşü olur’ derler.

Bu kez inandım.

Halk iktidarın gidişini hızlandırıyor.

Daha doğrusu onlar yaptıkları ile gidişlerinin süratine hız kattılar.

Halkı takmadılar, soğana, patatese mecbur ettiler.

Zengin bir ülkede fakirliği kader olarak algılatmaya çalıştılar. Toplumun büyük kesimini fakirleştirirken, küçük bir kesimi zenginleştirdiler, hem de bilerek, isteyerek, destekleyerek.

 

Bütün bunları gören halk affeder mi?

Etmez.

Verdiğini geri alır. ARŞİV YAZILAR