Prof. Dr. Esat Yılgör

YÜZÜNCÜ YIL PLAJI


Bir Mersin çocuğu olarak okuduğum Cumhuriyet İlkokulunda şehrimizin ikliminin “Akdeniz İklimi” adı ile yazlarının sıcak ve kurak, kışlarının ise ılık ve yağışlı olduğunu öğrendim. Fakat okula başlamadan yazları Gözne Yaylası’nda geçirerek ya da bazen babam ve ağabeyim ile bazen de ailece gittiğimiz plajlarda ki yaşantımdan sıcak ve kurak deyiminin anlamını yaşayarak öğrenmiştim. Mersin’de yaşayanların yazları serinlemeye gereksinimi vardır. Zamanımızda her ortamda kullandığımız klimalar hayatımızın bir parçası ise de doğal serinlemenin keyfi başka.
Bizim yaylamız Gözne yanında Fındıkpınarı, Arslanköy, Kızılbağ, Ayvagediği, Namrun ve başka yaylalar da vardı. Bu yaylalarda serinler ve zaman zaman yağan yağmurun keyfini çıkarırdık. Artık yaz aylarında yaylalarda fazla yağmur olmuyor, çinko damlara vuran damlaların hatta dolunun kendine has müziğini duyamıyoruz. Fakat gündüz klimasız bir yaşam olup geceleri rahat uyunabiliyor. 
Deniz derseniz, Karaduvar plajı o zamanki şartlarda çok uzaktı, şimdi ne durumda olduğunu bilmiyorum. Limanın mendireğinin hemen bitimi ile başlayan kumsal ise Viranşehir Karaçay Tesisleri’ne kadar doğal plajdı. Daha sonrası ise sazlık ve portakal bahçeleri ile devam ederdi. Mersin ve Viranşehir arasında ise halka kapalı olan Kışla Plajı ile başlayan ve Akdeniz Plajı, Meltem Plajı, Neptün Plajı, Girne Plajı, Viranşehir Plajı olarak devam eden tesisler vardı. Bazı hafta sonları ya da denk gelen tatillerde ise Silifke’ye kadar uzanan çeşitli koy ve plajlara gidilirdi. Günümüzde Erdemli Çamlığı, Kumkuyu, Akkum, Ayaş, Kızkalesi, Susanoğlu vb. bazı plajlar halen kullanımda olsa da çoğu halk arasında “Kıyı Toros Dağları” olarak adlandırılan sayısız siteler tarafından yok edildi.
Yüzüncü Yıl Plajı ise Mezitli’de şehir merkezinde halen adı plaj olan tek mekan. Muhtemelen başlangıcında jandarma karakolu olması nedeni ile varlığını koruyabildi. Daha sonra da deniz kaplumbağalarının üreme alanı olarak korumaya alınması ve içine bir Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Bakım Merkezi kurulması ile yapılaşmaktan kurtuldu. Son birkaç yıldan beri sonuna “Kırçıçeği” adı ile bence doğaya uyumlu bir tesis yapılıyor ve bölüm bölüm kullanıma açılıyor.
Ramazan Bayramı’nın bitimi ile beraber sokağa çıkma yasağı kalkar ise bu plaj geçen yıllarda olduğu gibi mersinlilerin gidebileceği tek plaj. Fakat maalesef bakımsız bir halde misafirlerini bekliyor. Yaklaşık iki kilometrelik plajda 2-3 adet büfe benzeri tesis var. Girişten itibaren yol ve otopark alanı düzensiz. Işıklandırma direkleri yok ya da yıkılmış. Çöp kutuları çürümüş, çeşmelerin muslukları sökülmüş ya da çalışmıyor. Duşlar bozuk, birkaç soyunma kabini özelliğini kaybetmiş. Umumi tuvaletler ise diğer tesislere göre kullanılabilir durumda. Sanırım elli adetten fazla olan piknik masalarının her biri yapıldığı yerden başka bir yere taşınmış ve yıpranmış. Ağaçlar budanmamış, bir kısmı kendiliğinden kırılmış ve yerde duruyor.
Henüz yeterli bir süre var iken ilgili makamların Yüzüncü Yıl Plajı’nın bakım ve onarımını yaparak mersinlilerin hizmetine sunması önemli bir boşluğu doldurarak serinleme ve dinlenme ihtiyacına cevap verebilirARŞİV YAZILAR