Yasmina Lokmanoğlu

Çilek Mevsimi Geldi


Benim en sevdiğim meyvelerin başında gelir çilek. Her şeyini severim. Çilekli dondurma, kremşantinle çilek, pudra şekeri serpilmiş çilek, çilek suyu, çilek reçeli, anlayacağınız çilek ile her şey.

Çilek bitkisi birkaç kez verir. Bitki üçüncü meyvesini verince yani küçücük iken, biz Mersinliler hemen reçel yaparız. Önce güzelce birkaç kez yıkarız. Kumunu akıtırız. Sonra da bir kilo çileğe, bir kilo toz şeker hesabı ile reçeli pişirmeye hazırlarız. Önce bir kat çilek, sonra bir kat toz şeker şeklinde dizeriz. Bir gece bırakırız. Ertesi gün bu sulanır. Tencereyi ateşe oturtur. Harlı ateşte 10 dakika kaynatırız.  1 kiloya 1 limon suyu ekleriz. Sonra genişçe yayvan, kalaylanmış bakır tencerelerde güneşe koyarız. Şurubu ağdalaşana kadar güneşin altında birkaç gün içinde pişiririz. Bütün balkon mis gibi çilek kokar.

Son seneler de maalesef çilek yeme keyfim kalmadı. Öncelikle çilekler kokmaz oldu. Ot gibi bir şey, ağızda hiçbir reha bırakmıyor. İkincisi artık siyah atıklardan dönüştürülen plastik torbaların üzerinde yetişiyor. Güzelce güneşin altında meyve olgunlaşıyor. O arada plastikten meyveye neler geçtiğini siz düşünün. Ekmeden toprağa ot ilacı konuyor. Bundan dolaylı da toprak kendini koruyamıyor. O zaman aynen karnında çocuğunu taşıyan anne misali meyveye gerekli minareli ve vitaminleri veremiyor. O arada çiftçi böcek gelmesin diye birkaç kez meyveye zirai ilaç sıkıyor. Çilek artık çilek olmaktan çıkıyor. Sünger gibi verilen bütün kimyevi ilaçları alan görünüşü çilek ama çilek olmayan bir meyveye dönüşüyor. İlçe Tarım bunu denetliyor. Çiftçi denetçinin ne zaman geleceğini hesaplıyor. Gelmeden ilaç sıkmıyor. Tahlil raporu gelince hemen zehir i sıkıyor. Nereden mi biliyorum. bir arkadaşımdan çilek alıyordum bana merak etme bir aydır atmıyorum diye garanti veriyordu, oradan biliyorum. Geçen sene ilk defa ben ve bütün tanıdıklarımın çilek reçeli yaptıktan bir ay sonra suya kesildi. İçerisinde ne olduğu veya neden kaynaklandığını analiz yaptırmadığım için bilemeyeceğim. Bildiğim bir şey var, o da ben artık çilek yemiyorum. Arkadaşlarımla doğal yöntemlerle çilek yetiştiren çiftçiler arıyoruz. Lütfen gören ya da bilen varsa bana haber verin.

Sağlıkla evde kalalım, sevgiler.ARŞİV YAZILAR