Naci Sapan

Siyasetin finansmanı


‘Dolarları biz almadık’

Peki, kim aldı?

10 bin 10 bin, çanta, çanta, bavul, bavul kim/kimler aldıysa ortaya çıkarılmalı.

 

Bunun için meclise ihtiyaç var.

Meclis araştırma komisyonu kurulmalı, dönemler araştırılmalı, soruşturulmalı, taraflar dinlenmeli, olan-olmayan, ne varsa ortaya dökülmeli, açığa çıkarılmalıdır.

 

Mecliste grubu bulunan partilerin tamamı bu soruşturmanın yapılmasına onay vermeli, oluşturulacak ortak komisyonda görev almalıdırlar.

 

Hiç kimse bu olan-biteni yok sayamaz, olmamış gibi davranamaz.

Bir şey ya vardır ya da yoktur.

Ortada bir iddia var ise, ülkeyi, ülkeyi yönetenleri, siyasetçileri ilgilendiriyorsa, hatta suçlama direk siyasetçiye yönelikse parlamento mutlaka harekete geçmelidir.

 

Parlamento harekete geçmiyorsa, geçirilmek istenmiyorsa zan altındadır. Tam bu noktada siyasetin finansmanı gündeme geliyor. Siyaset ve siyasetçinin finansmanı belli kesimler, zümreler tarafından yapılıyorsa yönetim çarkının sağlıklı dönmesi mümkün değildir. Maalesef ülkemizde yıllardır siyasetin finansmanının şu ya da bu şekilde siyaset erkinin dışındaki şahıslar, iş dünyası, iş insanları tarafından sağlandığını biliyoruz. Bunun anlaşılır yanı kısmen olsa da, kriminal dünyanın, mafya dünyasının siyaseti finans etmesi kabul edilmesi mümkün değil. 

 

İktidar ya da muhalefet partileri, hiç fark etmiyor, tümünde sistem aynı. Parti yönetimleri  aday belirlerken finans durumuna bakıyor, adayların parasının olup olmadığını gözlemliyor. Hal böyle olunca, gerçekten siyaset yapacak, ülkeye faydalı olacak insanlar doğal olarak devre dışı kalıyor, parası olan, ya da maddi olarak dışarıdan desteklenenler öncelik hakkını kazanıyor, sonuçta siyasette geldiğimiz nokta, örnekte görüldüğü gibi oluyor.

 

Bu anlattığımı iktidar ya da muhalefet partilerinin hiç biri inkâr edemez, etse bile toplumun gözünden bunu kaçıramaz. O nedenle, sadece yeni bir

Anayasa yapmakla durumu kurtarmak mümkün değil.

 

Öncelikle siyasi partiler kanunu ve siyasetteki etik meselesini çözmemiz gerekir.

Aksi takdirde siyasetin dışarıdaki finansörleri her zaman var olacak, sürekli Peker ve onun gibiler bu alanlarda kendilerine zeminler bulacaktır.

*

Dolarları biz almadıysak kim/Kimler aldı?

Mutlaka ortaya çıkarılmalı.

O nedenle; Temiz toplum, temiz parlamento demek, ısrarcı olmak gerekiyor.ARŞİV YAZILAR