Yasmina Lokmanoğlu

Mersin Mutfağında Rezene


 

Mersin Mutfağında Rezene birçok şeye kullanılan aromatik bir bitkidir. Birçok tarifte değişik isimlerde karşımıza çıkıyor. Şumra, Sıra,Karamanın Kimyonu yada öbür ismiyle Kravya, Marata, bütün bunlar rezene ailesinden gelir. Yemeklerde kullanımı Antik Yunanlılara dayanır. Daha sonra Roma mutfağına kültürel etkileşim ile girer. Anayurdu Kuzey Afrika’dır. Bir ismi de Garum’dur. O gün bugündür Akdeniz Mutfağına girmiştir. Yeşil olarak kullanılır. Kuruyunca tohumları kullanılır. Sağlık içinde kullanılmıştır. Tatlı, tuzlu olarak tüketir.

Aslanköy ve civarında bulgur türü yemekten sonra rahatsızlık verebilecek yemeklere Sıra adı altında konur. Tarsus’ta İşmumlu kokulu çörek ve kurabiyeye de kullanılır. Nusratiye mahallesinde yaşayan Hristiyanlar anasonlu kurabiyenin ve Sliha ve Mihle nin içeresine koyarlar.  Giritliler etli marata yaparlar.

Kokulu Çörek

İşmum( Zencefil, Muskat, Mahlep, Tarçın, Zerdeçal ve rezene)

175 ml Süt

15 gr yaş maya, 7 g kuru maya

½ kg ekmeklik un

1 çorba kaşığı toz şeker

½ çay kaşığı tuz

150 gram İşmum baharatı

125 ml sarıulak veya Mut zeytinyağı

125 g küncü

125 g çörek otu

 

Yapılışı:

  1. Unu, tuzu, şekeri bir tepsiye elın. Ortasını havuz gibi açın. Ilık süt ile mayayı eritin ortasına dökün ve yoğurun. Üzerine bir örtü ile örtüp, mayalanmaya bırakın.
  2. Baharat karışımı, 2 çorba kaşığı küncü, 2 çorba kaşığı çörek otu  ve 4 çorba kaşığı zeytinyağını karıştır. Zeytinyağ az gelir se biraz daha ekleyin.
  3. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Avucunuzun içerisinde yuvarlayın. Bir tepsiye dizin.
  4. Hamur toplarından birini alın. Elinizle yassıltın. İyice açtıktan sonra baharatlı karışımı sıvayın.
  5. Daha sonra şekil vermek için ortasını delin. Burgu yapın. Sonra burgunun iki ucunu bir araya getirerek düğüm atara gibi birbirinin içinden geçirin.
  6. Tekrar biraz mayalansın. Sonra 200 derece ısıtılmış fırında 20 dakika üzeri pembeleşinceye kadar pişirin. Afiyet olsun

 

 

 ARŞİV YAZILAR