Zeynep L.

Atasözleri ve deyimler


Nedense dün aklıma “Allah’ın hakkı üçtür” sözü takıldı. Küçük bir araştırma yaptıktan sonra neden bunun söylendiğine dair yine de kararsız kaldım. İngilizcesi de var bunun: “The third time's the charm.” Açıklamasını bilmediğim halde bu deyişe bir şekilde inandığımı farkettim, üçüncü deneyişimde bir şeylerin olacağına. Üzümünü yedim bağını sormadım yani anlayacağınız. Başka ne söylemler var böyle acaba kendime kattığım diye düşünmeye başladım.

            Aklıma bir kere annemle beraber birini ziyaret ettiğimiz aklıma geldi. Ben evin küçük çocuğu olduğum için annem beni evde tek bırakmak istemezdi. Onunla beraber sık sık toplantılara gider, sağa sola koştururdum. Onlar konuşurken bir köşede otururdum, ya onları dinlerdim ya da yanımda getirdiğim kitabı okurdum.  Böyle bir ziyarette, birisi bana tatlı birşey ikram etti. Nedense yemek istemedim ve teşekkür edip istemediğimi söyledim. Bu ikram edenin çok zoruna gitti. Bana, birşey ikram edildiğine red etmememi tedbir etti. “Bir daha ne zaman teklif edilir bilemezsin,” dedi.

            Nedense onun bu dediği beni küçük yaşımda ürküttü. Bundan sonra her birisi bir ziyarette birşey ikram ettiğinde kabul ettim. Canım şeker istemese de şeker, sevmesem de kabak tatlısı. Ne zaman bu söylenen sözün etkisinden kurtuldum emin değilim. Şimdi 30larımda iken dönüp bakıyorum ve ne kadar saçma bir sözü içerlediğimi farkediyorum. Herkes her şeyi kabul etmek zorunda değil. Bir daha bana kimse pişmaniye ikram etmezse ve canım çekerse gidip bir kutu alırım, alamazsam da dünya’nın sonu değil. Canımın çekmediği bir şeyi, niye başkası veriyor diye kabul edeyim?

            Batıl inançlar da böyle, atasözleri de böyle, deyimler de böyle. Aklımızın bir köşesine işliyor bir şekilde. Hepsi yersiz değil, yanlış anlaşılmasın dediğim. Ama ölçüp tartabilecek, mantık sahibi insanlarız. Gülü seven dikenine katlanmak yerine eldiven giyebilir mesela. Dil üzerine çok şey bindirilmiş birşey ve çoğu zaman sorgulamadığımız birşey. Nedense yenilemek, başka şeyler düşünmek yerine basmakalıp söyleyişlere geri dönmeyi tercih ediyoruz çoğu zaman. Küfür ederken bile durup düşünün. Dediğim şeyin anlamının farkında mıyım yoksa kolayıma geliyor diye mi söylüyorum? Her konuşurken ilk defa konuşuyormuş gibi konuşursak hepimiz birbirimizden çok şey öğrenebiliriz. Yoksa birbirimiz için birer papağanız sadece.ARŞİV YAZILAR