Naci Sapan | OHAL simidi delindi! | Güney Gazetesi Mersin
Naci Sapan

OHAL simidi delindi!


Konuya bir hatırlatma ile girelim. Hatırlatma Olağan Üstü Hal uygulaması ile ilgili. İktidar, işbaşına geldiği günden beri OHAL’e karşı olduğunu duyurmuş, bütün seçimlerde de bu argümanı kullanmıştı. Hala da kullanıyorlar. Bir yandan bunu yaparken, diğer yandan iktidarlarının devamı için OHAL uygulamasının devamının zeminini yaratıyorlar.

 

4 Temmuz’da Diyarbakır’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha OHAL meselesini hatırlattı, şunları söyledi; “AK Parti'yi kurduğumuzda buraya gelerek karşılaştığımız herkese "İktidara geldiğimizde bizden ne istiyorsunuz?" diye sordum. OHAL'i kaldırın dediler. OHAL'i kaldırdık mı? Kaldırdık. Biz ne dedik, ne yaptık. Onlar ne dediler, ne yaptılar?”

 

Evet, doğrudur, OHAL’in kaldırılmasına bu iktidar karar verdi.

Olumlu tepki de aldı.

Bu sayede iktidarlarını garantiye aldılar.

Şimdi tekrar OHAL’i devam ettirmek istiyorlar, iktidarlarını kaybediyorlar.  

Denizin ortasında yanlış simide sarıldılar.

Simit delindi, halkın denizinde can çekişiyorlar.

 

OHAL’i kaldırmakla övünen iktidar, şimdi ülkeyi OHAL ile yönetmeye, hatta sonsuza kadar yönetmeye çalışıyor. Olağan Üstü Hal yönetim biçimi ülkenin olağan yönetimi haline getirilmeye çalışılıyor. Ortada OHAL’i gerektirecek bir durum olmamasına rağmen, iktidarlarının devamını bu yolla sağlayabilmek için, OHAL’in 3 yıl daha uzatılması konusunu yeniden gündeme getirdiler.  

Neden uzatıyorsunuz?

Net bir cevapları yok.

Ne diyecekler?

‘Sizleri sindirmek için mi?’

Elbette ki öyle demeyecekler.

Ülke, beka, FETÖ, Terör örgütleri falan, filan. V.b..

Diyecekler.

Son kez seçimleri kazanmak uğruna OHAL’i uzatmak istediklerini artık sağır sultan biliyor. Özgürlükleri, gösteri ve yürüyüşleri engellemek, düşüncelerin özgürce ifade edilmesine engel olmak için bir uzatma daha lazım. 

 

Ancak, tablo iktidarın devamına hitap etmiyor.

Özellikle de 1980’li yıllardan itibar Olağan Üstü Hal Koşullarında yaşamak zorunda bırakılan Kürt illerindeki yurttaşlar, iktidarın devamından yana tavır sergilemiyor.

 

Kamuoyu, iktidarın artık ‘yolcu’ olduğu konusunda hem fikir, Edirne‘den Kars’a kadar uzanan güzergâhta böyle bir rüzgâr esiyor. Kamuoyu anketleri de bu gerçeği yansıtıyor, iktidar da bunun farkında.

 

Bazen uzatmamak, ısrarcı olmamak gerekiyor.

Dünyadaki bütün rezilliklerde gereksiz ısrar yüzündendir.  

 ARŞİV YAZILAR