Zeynep L. | Doğanın güzellikleri | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Doğanın güzellikleri


Bahar ve yaz aylarında doğaya tekrar kavuşmuş gibi hissediyorum kendimi. Rengarenk çiçekler ve meyveler etrafımda. Fırsatım olduğu zaman denizin sesini dinleyip, mavisini seyrediyorum, yaz sıcağından rahat bulmak için serin sularına atıyorum kendimi.

 

Bu betimlemem belki de kimisine romantik gelebilir ama Dünya’nın güzelliğini anlamak için sadece bir kaç nefes etrafınıza dikkatinizi vermeniz yeterli. Eğer kafanız bir şeye takılıyorsa bir dakikanızı kuş sesi dinlemeye ayırarak, kediniz veya köpeğiniz varsa onların karakterini gözlemleyerek, ev bitkiniz varsa onların büyüdüğünü anlayarak bu dediğimi yapabilirsiniz. Emin olun, o bir dakika bile anlayışınız için çok değerli.

 

Kendimizi doğaya bağlı değil de ayrı bir şeymiş gibi hissettiğimiz zaman problemler ortaya çıkıyor. Amerika’nın Batısı yangınlarla kavruluyor ama klimalı arabasından inip, klimalı binalarda gününü geçiren birinin bunun ne kadar acı verici ve hepimizi etkileyen birşey olduğunu anlaması çok zor. Ama buna itiliyoruz işte. Doğadan uzak, AVM’lerle dolu sentetik bir Dünya. Tanımadığınız bir şeyi nasıl sevebilirsiniz ki, nasıl koruma isteği duyabilirsiniz? Uzaya uçmak, apartmandan farkı olmayan mega yatlarda denizi tattığını düşünmek, bunlar bize aktarılıyor “ilham” olarak ama umarim illüzyonun farkındasınızdır. Devletler ve büyük şirketler bizi doğamızdan uzağa itiyor ki kendimizi tanımayalım, bize hayatın doğal olarak sunduğu zenginlikleri görmeyelim, istemeyelim, uzak ve yapay şeyler isteyelim, onlara elimizi uzatalım, onların ceplerini doldurmak isteyelim.

 

Kaç insan biliyor bulunduğu toprakların nelere meyve verebileceğini? Kaç kişi farkında ki dışarda ki güneş herkes gibi ona da enerjisini veriyor. Elimizde telefon, aklımız hep başka yerlerde. Gidebileceğimiz seyahatlari düşünüyoruz, olabileceğimiz kişileri. Koyun telefonu kenara, elinize boş bakın. Vücudunuzda bir hayat var, yaşamak onun en büyük hakkı ve hediyesi. Dışarı çıkıp rüzgarı cildinizde hissedin, ya da mesela buz gibi sulu bir karpuzu hayranlıkla yiyin, nasıl size ferahlık veriyor sıcak bir yaz gününde? Emin olun doğanın güzelliği dışında çok birşey istemediğinizi anlayacaksınız.

 

Ekranlarımızda yaşamıyoruz. Bunu anlamak için kendimize bakmaya başlayabiliriz. Kocaman klimalı evlerde saklanma fırsatınız varsa düşünün. Ben burada kendime güven sağlıyorum ama bu gerçek mi veya kalıcı mı? Kesinlikle değil.ARŞİV YAZILAR