Ergün Parlat

Ergün Parlat

AĞACIN ŞARKISI


 

            Hep bir şeyler eksik, hep bir şeyler yarımdır. Ama bir ağaç şarkı söylemeye başladığında, tüm dünya müzikle dolar. Üstelik doğanın ezgilerinden yalnızca biridir o. Bu müziğe kuşlar da sesleriyle eşlik eder. Birlikte söylemeye başlarlar şarkılarını.

            Yaz aylarında da ağustos böcekleri katkı sunar bu şarkıya, çok sesli olur. Zaten doğa aynı zamanda çok seslilik demek değil midir? Eğer öyle olmasaydı doğa olmazdı kuşkusuz.  

Duyarsınız ağacın şarkısını, gözlerinizi kapatıp yüzünüzü rüzgara verdiğinizde.

            Mezarın üzerinde gölgesiyle birlikte çırpınan dalların şarkısı ise bir ağıt, paylaşılan acılar, veda için sallanan bir mendildir.

            Yeşil yapraklarının arasındaki yuvalarında sessizce uyumakta olan kuş yavrularına da ninniler söyler ağaçlar özveriyle, yüksünmeden.

Evet, ağacın şarkısıdır duyulan. Kimi zaman bir mırıldanma, kimi zaman bir yakınış, bir sitem. Kimi zaman da bir haykırış, bir çığlık, bir yardım isteme çağrısı.

            Baltalar, testereler, iş makinaları, alevler zalimce çalışmaya başladığında, hıçkırıklara dönüşür artık şarkısı ağaçların, inlemelere. Yolunan, yağmalanan, sakat bırakılan ve artık olmayan bir ağaç, yok edilmiş bir orman nasıl şarkı söylesin ki?

            Kaç yılda yetişir bir ağaç ki, biz buraları kuş uçmaz, kervan geçmez yerlere dönüştürdük. Şimdi nerede o menekşelenen sularımız? Dereler çağlamaz oldu.  İnsanlar neden yeşile düşman olsunlar ki? Tarlalara, otlaklara, dağlara, ovalara yayılan şarkılar neden susturulur?

            Ağacın gölgesine uzandığınızda, birden tatlı bir ninniye dönüşüverecektir şarkısı. Rüzgar esince, otların bile şarkıları vardır, otların bile, kendince.

            Her çobanın da bir kendi şarkısı vardır. En iyi bildiği, en iyi söylediği şarkısı. Çoban ile çiçekler birlikte söylerler şarkılarını ve asla birbirlerinin sesini bastırmaya çalışmazlar.

Kalırsa bir şarkı geriye ağaçlardan kalır. Fidanlarınki ise inanılmaz güzelliktedir, dayanılmaz şirin. Ne tatlı bir şarkıdır onunki. Tıpkı bir köşe başında ansızın güzel bir genç kızla karşılaşıvermek gibi. Gözlerinizi açın ve böylesi fırsatları kaçırmayın, çünkü tekrarı olmayan rastlantılardır bunlar.

 

 

 

                                                                                                          Niyazi Ergün ParlatARŞİV YAZILAR