Prof.Dr. Esat Yılgör | BEYNİMİZ | Güney Gazetesi Mersin
Prof.Dr. Esat Yılgör

BEYNİMİZ


            Beynimizin ağırlığı vücudumuzun %2’si kadardır. Fakat farkında olalım ya da olmayalım vücudumuzun geri kalan % 98’inin yönetimi ona aittir. Öğrenirken, düşünürken, konuşurken, çalışırken, tartışırken hatta beslenmek dahil tüm faaliyetlerimizde onu kullanıyoruz. Yaşamımızda başarının da, mutluluğun da kaynağı beynimizdir.

Beynimiz vücudumuza aldığımız oksijenin dörtte birini tek başına tüketir. Bu nedenle temiz hava beynimiz için çok önemlidir. Enerji kaynağı olarak sadece şeker ( glikoz ) kullanır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken, aç ya da yorgun değilken alın. Beynimiz açık havada ve ayakta iken daha iyi çalışır.  Ayrıca iyi bir uyku, kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluklar beyin fonksiyonlarını kötü yönde etkiler. Uyku apnesi, horlama, burun tıkanıklıkları gibi kronik nefes alma sorunlarımız var ise uygun şekilde tedavisini yaptırmalıyız. Vücudumuza oksijeni taşıyan kalp-damar sistemimizin sağlığı beynimizin sağlığı için de çok önemlidir.

Beynimiz daha önce yaşadığı örnekler ile akıl yürütür. Kararsız kaldığınız durumlarda eski deneyimlerinizi hatırlamaya çalışın. Yeni şeyler öğrenmek ve ezber deneyimi beyni güçlendirir. Yabancı dil öğrenmek bunun için en iyi uygulamalardan biridir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenmeye çalışın. Zihinsel jimnastik yapın. Satranç, sudoku ve her çeşit bulmaca çözmek çok uygun uygulamalardır. Rutin işlerinizi değiştirin. Çok basit olarak bazen sol elinizi baskın olarak kullanmaya çalışın. Örneğin telefonunuzu ya da çantanızı sol elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.

Sevdiğiniz bir müziği gözleriniz kapalı dinleyin. Bu müziğe başka sözler ile eşlik etmeye çalışın. Yeni güfteler bulabilmek çok önemli bir beyin faaliyetidir. Zihinsel zevklerinizi geliştirin. Kitap okuyun, müzeleri gezin, resim sergilerine gidin.

Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de düşünün. Düşünmek üzerine düşünce üretmek, düşünce kalitenizi arttırır. Sizden farklı düşünen insanlar ile daha çok konuşun. Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve yaşlılar ile daha çok vakit geçirin, sohbet edin. Evcil hayvanlar ile iletişim kurmaya çalışın.

Kullanılmayan tüm organlarımız körelir. Buna beynimiz de dahildir. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlik ve uğraşalar beynimizi geliştiremez. Sürekli TV seyrederek beyninizi tembelleştirmeyiniz. Beyninizi ne ile beslediğinize dikkat edin. Beyninize çöp bilgiler girer ise beyninizden de çöp çıkar. Günde farkına varmasak ta aklımızdan ortalama 75 bin düşünce geçer. Bu düşünceler yaşamınıza siz fark etmeden yön verir. Kafanızda en çok ne düşünürseniz yaşamınızda da onu yaşarsınız.

Başarı beyinde başlar. Bu nedenle beynimizi daha iyi çalıştırmak için çaba harcamalı emek vermeliyiz. Kısacası gelişmemiz ve mutlu bir yaşam sürmemiz kendi elimizdedir.

Sevgi ile kalınız.

 ARŞİV YAZILAR