Naci Sapan

CHP’nin siyasi üstünlüğü ve iktidar


Erken ya da zamanında, fark etmez, bir seçim var. O zaman neyse, o zamana hitap eden bugünlerde üstünlük Cumhuriyet Halk Partisinde. Bu çok açık görünüyor artık. Geçtiğimiz yıla kadar da bu kadar net değildi siyaseten üstünlük elde edilen pozisyon.

İktidarın yalanını, dolanını, istikrarsızlığını gün geçtikçe daha net gören yurttaşın kararının kesinleşmesiyle birlikte CHP söylemlerinin etkinliği de şimdiye kadar olmadığı kadar taban bulmaya başladı. Siyaseten üstünlükte bu aşamadan itibaren ortaya çıkmaya başladı. Böyle olunca da CHP kadroları kitleler içinde daha rahat davranmaya, söyleyeceklerini çok daha rahat ifade etme şansını nihayet yakalayabildiler.

2023’e doğru gidilirken de bu üstünlüğün sağladığı özgüvenle iktidarın alternatifi olmayı da gündemleştirmiş oldu. Böyle olunca da gündemi belirleyen taraf olma üstünlüğü de yakalanmış oldu.

Bu çok büyük bir avantajın sağlanmış olmasının iki ana nedeni var;

1-İktidarın güvenini kaybetmesi, yolsuzluklar, ötekileştirme, yok sayma gibi unsurlar. Pahalılık, zamlar, geçim derdi, işsizlik, istikrarsız ekonomi. Daha da sayılabilir.

2-Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin adaletli, tarafsız yönetimi. İnandırıcı hizmetler, halkçı belediyecilik anlayışı. AK Partili belediyelere ait yolsuzlukların belgeleriyle ortaya çıkması.

Bu nedenler, Cumhuriyet Halk Partisinin mevcut iktidar karşısında siyaseten üstünlüğü ele geçirmesine, gündemi belirlemesine ciddi bir zemin oldu. Yakalanan bu atmosferin erken ya da zamanında, hiç fark etmez, önümüzdeki seçim gününe kadar tevazu içinde sürdürülmesi gerekiyor.

Özellikle, iç kavgadan uzak bir zeminin seçim atmosferi için hazırlanması gerekiyor. Bu konuda sıkıntısı olmayan il ve ilçeler zaten mevcut, işlerini yapıyorlar. Ancak, yıllardır, iç sorunlarını çözemeyen, kendi içinde kavgalı olan, ‘küçük olsun benim olsun’ anlayışı ile yönetilmeye çalışılan il ve ilçeler var ki, bunların da en kısa zamanda sağlıklı bir yapıya kavuşturulması gerekiyor.

Toplumsal bir ilgi, alaka var, ancak, sorunlu olan yere yönelim yok. Genel merkezin ve örgütlenmeden sorumlu birimlerin de bu sorunları en kısa sürede tespit ederek çözmesi şart. Aksi takdirde, iktidar ışığını görüp gelenler sayesinde rastgele kümelenmeler olacak, seçim atmosferine girildiğinde de bunlar gözden kaçacak, iktidar sarhoşluğu içinde de farkına varılmadan bu kesimlere teslimiyetler doğal mecrasında yürüyecektir. Teşkilatlar şimdiden sağlam ellerde olursa, bugün elde edilen siyasi üstünlük, iktidar olunduğunda da istikrarını sürdürecektir.

Bazı teşkilatlara, bahisçi, faizci, tefeci tiplerin yanaşmakta olduğu yönünde bilgiler olduğu için bunları telaffuz etmek durumundayız.  Özellikle teşkilatların zayıf olduğu yerlerde!

 ARŞİV YAZILAR