Salih Aydın | KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI HAKKINDA | Güney Gazetesi Mersin
Salih Aydın

Salih Aydın

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI HAKKINDA


İnsan vücudu organlarını çalıştırmak için nasıl gıdaya,besine ihtiyacı varsa vücudumuzu yönlendiren beynimizin de gıda besine ihtiyacı vardır.İşte beyin bu gıdayı kendisine yüklenen gıdalardan alıyor,  beyine gıdayı okuyarak, araştırma  yaparak  yükleyebiliriz.

  Toplumda herkes her şeyi biliyor, ama bildikleri kadar başarılı oluyor, bilhassa yanlış bildikleri ile de çok zarara uğrayabiliyor.Yapılması gereken en önemli konu , doğru bildiğini, doğru yansıtmak için çok daha çok okuma alışkanlığına sahip olmamız ile ilgilidir.

 Okuma ve araştırmanın tüm yolu insan hayatındaki tüm hareketlerini, düşüncelerini yazıya  dökmesiyle  alışkanlık haline getirebilir, insanlar önce kendi düşün ve ve fikirlerini bildiklerini zannettikleri fiiliyatta  iyi yaptıklarını ne kadar doğru olduğunu bir mantık terazisi ile ölçerlerse  doğruya daha çok yaklaşırlar. İşte bu düşünce ve duygular içinde  günlük  düşünce ve duygularını  sabahtan akşama kadar yapmak istediklerini, bunun ne kadarını gerçekleştirebildiklerini GÜNLÜK olarak not ederlerse , ertesi güne  daha farklı başlayacak,  yanlış ve eksiklerini fark ederek  ona göre hareket edecektir.

    Bu şekilde yazdıklarımızı ve not ettiklerimizi zaman zaman gözden geçirdiğimizde  insan oğlu kendi karnesini kendisi doldurmuş olacaktır. Gün geçtikçe notlar ve proğramlar daha  sistemli, daha akıllıca, daha  daha nasıl başarılı olacağının yolunu bulacaktır. Belki de çok asabi sinir dolu duygularını yazıda bırakıp, sağlıklı bir düşünce içine girecektir ….

 Bu anlayış içinde okuyabilmek için önce günlük yaşantımızı not ederek bir zaman sonra bir hafta sonra, bir ay sonra, bir sene donra başladığımız yer ile  bulunduğumuz yer arasında ki farkımızı göreceğiz , bu fark bize araştırma ve okumanın  ne kadar önemli olduğunu gösterecektir.

  Hayatımızda etrafımızdaki başarılı insanları görüyoruz. Bu insanlar nasıl başarılı olduklarını anlatırken okudukları okulları, okudukları kitapları sonunda bu  başarılara sahip olduklarını ifade  etmektedirler, bizde başarılı bir insan, başarılı bir aile  başarılı bir vatan evladı  yetiştireceksek ,  hep beraber  okumaya  yazmaya çalışalım, akşamları yatmadan önce sabahtan beri  bugün yaptım, ne yapamadım, GÜNLÜK notumuzu kısaca yazarsak önce kafamız çok rahatlayacak, kafamızı yormayacağız, unuttuğumuz işlerin sayısı azalacak, başlayacağımız işlerin zamanını hatırlamış olacağız.

İşte bu GÜNLÜK projemize başlıyoruz. Bunun için bazı firmalarımız sponsor olarak aylık not defteri ve bir kalem hediye edecekler. Başta küçüklerimiz olmak üzere tüm aile bu notları bir ay süre her günü ayrı bir sayfada olmak üzere yazacaklar. İdari kesim bu yazılanları toplayacak, önümüzdeki ay için yeni not defteri verecek….

    Yazılan bu bir aylık notlar edebiyatçı kurul tarafından incelenecek, puan verilecek   ve bir kitapta yayınlanacak ,katılımcıların notlarına göre ayrı ayrı kitaplarda bulunacaktır.Bu kitaplar çok az bir ücret karşılığında katılımcılara dağıtılacaktır.

 

 

 

 ARŞİV YAZILAR