Prof.Dr. Erkan Aktaş | ENAG’a göre çalışan maaşların en az %83 artmalı | Güney Gazetesi Mersin
Prof.Dr. Erkan Aktaş

ENAG’a göre çalışan maaşların en az %83 artmalı


Yeni yılın ilk gününde temel ihtiyaçlarda yaşanan zam yağmuru ile birlikte, memur ve emeklilere yapılacak zam oranı en sıcak tartışma konusu olacak.

Bir yıldır bu konuda yazılar yazıyorum

Daha yeni bir sendika TÜİK hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ondan önce ana muhalefet partisi TUIK kapısına kadar dayandı.

Birçok kişi Aralık ayı hatta Ocak ayı enflasyon oranlarının %10'ları geçeceğini dile getiriyor.

TÜIK açıklaması enflasyon verileri tüm çalışanların ücret düzeylerini etkileyecek

TÜİK verileri objektif ve hiçbir müdahaleye mahal vermeden açıklanmalı. Aksi durumda ne olur?

Son yıllarda alım gücümüzün hızla düşmesi enflasyondan çok enflasyonun olduğundan daha düşük hesaplanması olabilir mi?

Hatta bu durum Tüketici fiyat endeksi ile üretici fiyat endeksi arasındaki makasın açılmasının en önemli nedeni de olabilir.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ile TUIK arasındaki fark neredeyse 3 katı çıkıyor. Yarın da yine aynı oranları göreceğiz. Örneğin TÜIK Aralık ayınındaki enflasyonu %6'ya yakın hesaplarsa bu oran ENAG'ta %18 olacak diye tahmin ediyorum (Bu yazıyı kaleme aldığımda daha veriler açıklanmamıştı. ENAG Aralık enflasyonunu %19,35 ve yıllık ise yaklaşık %82 açıkladı ve TÜİK ise Aralık ayı enflasyonunu %13,16 ve yıllık ise % 36.08 olarak açıkladı. Burada ENAG verilerini hemen hemen tahmin ettim ama TÜİK Aralık ayını tutturamadım. Burada Kamuoyunun TUIK hakkındaki yorumlarının etkili olacağını tahmin edememişim. Bu konuda birileri kamuoyu oluşturmasa idi TÜİK bu rakamı açıklar mıydı?). TÜİK ve ENAG arasında yıllık bazda %46 fark oluştu.

Bu durumda bile geçmişe yönelik çalışanların kaybını gidermeyecek.

2022 yılı ne yazık ki 2021 yılından iktisadi olarak çok daha zor geçecek.

Herkes şimdiden lütfen önlemini alsın. Bu yıl hem maliyet enflasyonu hem de talep daralmasını birlikte yaşayabiliriz. Bu durum bizi Slampflasyona götürebilir. Fakat bu teşhisi resmi olarak koyabilmemiz için TÜİK verilerin sağlam olması gerekir.

Üniversite yıllarında oynadığım ilk ve tek tiyatro oyununda:) "Bertolt Brecht'in Sfoklesin Antigonası" kötü şeylerin habercisini oynamıştım. Aradan onca yıl geçmesine rağmen roller değişmemiş gibi. Tabiiki yeni yıla yeni umutların yeşerdiği güzel şeylerin habercisi olmayı çok isterdim. Fakat gerçekleri yazarak belki de gelecek günlerin önünü açabiliriz diye düşünüyorum.

Verilen zam lütuf değil haktir

Hissedilen enflasyonun çok altında verilen zam ise çalışanlara yapılan en büyük haksızlıktır. Bu konuyu iyi bir şekilde masaya yatıramayan sendikalar ise bu haksızlığa ortaktırlar. Son söz Memur ve emekliye artık %50 zam bile yetersiz. Kafamızda deli sorular;

Faiz inadı çalışanların da ücretlerinin erimesine mi neden oldu? Yoksa düşük ücret politikası bu hükümetin en temel ekonomi politiği mi? Bu ekonomi politiğin temel aracı TÜİK mi?ARŞİV YAZILAR