Zeynep L. | Aile Planlaması | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Aile Planlaması


ABD Yüksek Mahkemesi’nin insanların hamileliklerini erken bitirme haklarını ülke çapında koruyan Roe v. Wade yasasını yürürlükten kaldırmak istemesi haberlerini belki de takip etmişsinizdir. Herşey daha tartışma seviyesinde ama olanlar her yerde herkes için çok tehlikeli şeyleri göz önüne seriyor. Mantık olarak aklım almıyor bunun bir tartışma bile olabilmesini.

 

Nasıl kişisel özgürlüğe endeksli bir sistemde bir grup insanın inançları başkalarının hayatını etkileyebilir? Çok karşıt olursunuz, tanıdığınız biri, bir sebepten dolayı hamileliğini bitirmek istediğinde “Ben senin yaptığını bu sebeplerden dolayı yanlış buluyorum”, dersiniz. Başka ne için insanlar kendini bu kadar atıp tutmakta rahat görebiliyor emin değilim. Aile planlaması çok ama çok kişisel birşey. Ülkemizde de zaman zaman halka bol bol çocuk yapması öğütlendi, doğum kontrol ile ilgili tedirgin edici sözler paylaşıldı. Günün sonunda herkesin ama herkesin anlaması gereken tek birşey var. Çocuğu doğuracak ve büyütecek insanın karar vereceği bu konuda başka kimsenin hiçbir yorum yapmaya hakkı yok. Hakkı geçtim, ne münasebetle başkası başkasının hayatına karışabilir. Gerçekten aklım almıyor, bu ülkede devlet silahını elinden alacak diye kişisel haklarının tehlikede olacağını düşünen insanlar kadınların hayatlarında verebileceği en büyük kararlardan birine devlet yoluyla müdahale etmek istiyorlar.

 

Dikkatinizi çekerim ki çocuk aldırmak veya kürtaj gibi kelimeler kullanmayı seçmiyorum. Bunun adı hamilelik bitirmek, evet. Kimsenin kolay verdiği bir karar değil. Vücutları, ruh halini çok ağır bir şekilde etkileyebilecek bir durum. O noktaya gelmeden önce tahmin edemeyeceğimiz kadar senaryo var ve de. Çocuk yaşında hamile kalan, şiddet maruzu veya tecavüz sonucu hamile kalan, aile planlaması öğretilmemiş ve çocuk büyütecek durumu olmayan, sağlık durumundan dolayı hamileliğini sona erdirmek zorunda kalan, daha sayamadığım birçok şey var. Hamilelik bitirmeye karşı mısınız? O sizin bileceğiniz iş. Yararlı birşey yapmak istiyorsanız kadınların kararlarına karışmak, kendi inandığınız bir takım şey için onları istemedikleri bir hayata sürgün etmek yerine, aile planlaması eğitimi yapın. Bu konuda çok tutkuluysanız ve bir iyilik yapmak isterseniz kendinizi insanları eğitmeye adayın. Bunu başka yerlerde öğrenemeyecek insanlara opsiyonlarını öğretin. Onu da geçtim, erkeklerle konuşun. Kadınlara karşı şiddeti, tecavüzü kınayın. Evlilik içi tecavüz nedir onu öğrenin, önlemek için farkındalık yaratın.

 

Ama en önemlisi, kadınları güçlendirin. Onlara toplumda ses ve yer verin. Zor durumlarda bırakmayın. Onların verdiği kararlara saygı duyun. Kimsenin vücudunda, hayatında neler olduğunu bilmiyorsunuz. Onlar için karar verebileceğinizi tek bir dakika bile düşünmeyin.ARŞİV YAZILAR