Naci Sapan | CHP iktidara giderken silkinmeli! | Güney Gazetesi Mersin
Naci Sapan

CHP iktidara giderken silkinmeli!


Cumhuriyet Halk Partisi, toplum nezdinde farklı tartışmalara mahal vermemek için, Belediye ve Belediye Başkanlarının içinde olmadığı bir siyaset profili belirlemelidir. Onların siyasete, Türkiye’nin geleceğine katkısı, kentlere ve halklara yönelik yapacakları hizmetler olmalıdır.

Bu konuyu Ekrem İmamoğlu’nun Karadeniz gezisine yönelik yazmadığımı da belirtmek istiyorum. Belediyelerin kazanıldığı ilk günden itibaren yazdığım yazılarımda hizmet ağırlıklı bir çalışma yapılmasını, özellikle yolsuzluk, hırsızlık konusuna çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladım.

Cumhuriyet Halk Partisinin iktidar yürüyüşünün başladığı yerel yönetimler kazanımının anlam ve önemini her geçen gün daha da iyi anlayabiliyoruz.

‘Belediyeler hizmet verecek, Genel merkez siyaset yapacak, iktidara giden yolun taşlarını örecek.’

Durum bu kadar net, mesele bu kadar açık ve şeffaf olmasına rağmen, belediye yönetimleri ilk etapta kişisel çıkışlar yaptı, ancak, zaman ilerledikçe taşlar yerine oturdu gibi. Oturmasa bile çevre tepkileri nedeniyle daha dikkatli davranışların olduğunu görebiliyoruz.

Bence, herkes işini yapmalı.

İl, ilçe başkanlarından belediye başkanlarına uzanan güzergâhta herkesin görev tanımı bellidir. Bunun yanı sıra Genel Merkezin, Genel merkez kurullarının görev kısımları ve tanımları tüzükle belirlenmiştir.  Kimsenin kimse adına konuşma hakkı olmadığı gibi, görev alanına müdahil olma şansı da yoktur, olmamalıdır.

MYK var, Parti meclisi var.

Bu kurullar partinin karar vericileridir.

 

Bu kurullara rağmen, kendi başına yetkiliymiş gibi, görevlendirilmiş gibi pozisyonlarda kamuoyunda görünenlerin olduğunu duyuyor ve görüyoruz. Bazı özel görevlendirilmelerin varlığı, kurultayda belirlenmiş parti meclisi ve diğer kurulların yasal yetki alanlarının ihlali anlamına gelir.

O nedenle, özel ve genel danışmanlar da dâhil olmak üzere, belediye başkanları da kendi alanları neyi gerektiriyorsa onu yapmalıdırlar.

MYK ve Parti Meclisi, il, ilçe yönetimleri; Cumhurbaşkanlığı adaylığı, seçimleri konusunda odak nokta olarak görevini yapmalıdır.

Kimsenin kimseden ‘rol’ ve ‘görev’ çalmasına gerek yok.  Maalesef bir gevşeme var, iktidar yolu açık iken kimse kimsenin adamı olarak ortaya çıkmamalıdır. Tek hedef, mevcut iktidarı devirecek güçlü iktidar adayı olmaktır.

Galiba silkinmek zamanı, Genel merkez çok geç olmadan silkinmeyi sağlamalı, Ankara’dan başlayarak Türkiye genelinde yeniden bir formata ya da yeniden doğru bir yazılıma imza atmalıdır.

Son söz; Sağdan-soldan katılım peşinde koşmaktan çok, içindeki ve dışındaki küskünlüklerin giderilmesi daha ehven bir durum olur. Ziyaret edilen 3-5 kişinin fotoğraflarının sosyal medyaya yansıtılması iktidara giden yolun taşlarını döşemiyor. İktidarın yolunu ilkeli duruşlar döşüyor. 

 ARŞİV YAZILAR