İrem Yıldız | RENKLERLE BESLENİN | Güney Gazetesi Mersin
İrem Yıldız

RENKLERLE BESLENİN


Basitçe söylemek gerekirse renkli beslenmek, her gün farklı renkteki meyve ve sebzeleri tüketmektir. Bitkiler, onlara renklerini veren farklı pigmentler veya besin ögeleri içerir. Daha fazla sebze ve meyve yemek her zaman iyi bir fikir olsa da çeşitli renklerde yemeye odaklanmak, sağlığınızın çeşitli alanlarına fayda sağlamak için önemlidir ve genellikle gözden kaçan farklı besin maddelerinin günlük alımını arttıracaktır.Muhtemelen çeşitli renklerde sebze ve meyveler yemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur; ancak bunun neden bu kadar önemli olduğunu ve bunu yapmanın sağlığınıza gerçekten faydası olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

KIRMIZI MEYVE-SEBZELER: Domates, çilek, kırmızı fasulye, karpuz, pembe guava, greyfurt… C vitamini, A vitamini (özellikle LİKOPEN), folat, potasyum, K vitamini ve antioksidanlarla doludur. Yiyeceklere kırmızı renk veren doğal bir antioksidan olan likopen; kalp hastalıklarını önlemek, atardamarlarınızı sağlıklı tutmak ve cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Enfeksiyon karşıtı, güneşe bağlı cilt hasarını azaltıcı ve belirli kanser türlerinin riskini azaltıcı etkilere sahiptir.

TURUNCU VE SARI MEYVE-SEBZELER: Havuç, tatlı patates, sarı biber, muz, ananas, mandalina, kabak, şeftali… A vitamini ailesine ait karotenoidler (beta karoten, alfa karoten, beta kriptoksantin), C vitamini, potasyum, folat ve liften zengindir. Beta-karoten meyve ve sebzelere parlak renklerini veren güçlü antioksidan görevi görür, göz sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir. A vitamini vücuttaki, özellikle de gözlerdeki serbest radikalleri nötralize eden kuvvetliantioksidandır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur, göz sağlığını destekler ve kanser riskinizi azaltabilir.

YEŞİL MEYVE-SEBZELER: Ispanak, lahana, brokoli, avokado, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, yeşil tüm bitkiler… A vitamini (beta-karoten), kanın pıhtılaşmasında görevli K vitamini, magnezyum, potasyum, folat ve posa açısından zengindir. Görme sağlığının korunmasını, kemiklerin ve dişlerin güçlü kalmasını ve antioksidan etkileriyle bağışıklığın güçlenmesini desteklerler. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerdeki yüksek C vitamini kollajen sentezinin artırılmasına yardımcı olmaktadır.

MAVİ VE MOR MEYVE-SEBZELER: Yaban mersini, böğürtlen, üzüm, mor lahana, patlıcan, mor erik… C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, potasyum, manganez ve posa açısından zengindir. İdrar yolu sağlığını koruyucu, hafızayı güçlendirici, beyin fonksiyonlarını iyileştirici, nörolojik bozukluk riskini azaltıcı, sağlıklı yaşlanmayı ve bağışıklığı destekleyici etkilere sahiptir. 

BEYAZ MEYVE-SEBZELER: Karnabahar, sarımsak, pırasa, soğan, mantar, turp, beyaz patates… Antioksidan olan antoksantinler ve allisin açısından zengindirler. Ayrıca iyi birer posa, folat, magnezyum, manganez, potasyum, B6 vitamini, K vitamini kaynağıdırlar. Enfeksiyon karşıtı, bağışıklık sistemini güçlendirici, kolon ve diğer kanser türlerinin riskini azaltıcı ve kalp-damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir.

Gökkuşağı kadar renkli beslenmenin en güzel yanı, uygulamasının kolay olmasıdır. Renkli yemek için, her öğünde 2-3 farklı renkte; her atıştırmada en az 1 tane farklı renkte meyve veya sebzeyi tüketmeyi deneyin. Her gün her rengi yemek zorunda olmasanız da haftada birkaç kez onları diyetinize dahil etmeye çalışın. Meyve ve sebzeleri diyetinize dahil etme seçenekleri çok fazladır. Onlarla robot yardımıyla çeşitli renklerde taze içecekler hazırlayabilirsiniz. Her ürün mevsiminde güzeldir. Bu nedenle yıl boyunca her besine taze bir şekilde ulaşamayız. Bu durumda da taze ve mevsiminde aldığımız meyve veya sebzeyi dondurucuya atarak mevsimi geçmiş olsa bile dondurucudan çıkarttığımızda taze taze tüketebiliriz. 

UZMAN DİYETİSYEN İREM YILDIZARŞİV YAZILAR