Mehmet S. Nane | Çöküş (3) | Güney Gazetesi Mersin
Mehmet S. Nane

Çöküş (3)


Konu biraz dağıldı gibi. Yeniden filme dönelim.

Benim filme verdiğim puan 10 üzerinden, neredeyse 10. Aslında böyle bir başyapıta tam puan verememek beni üzüyor ama filmde Joseph Goebbels rolünü canlandıran Ulrich Mathess bence olmamış. Hem Goebbles’in kişiliğini tam verememiş hem de tüm oyuncular görünümleri ve fiziki özellikleri ile kusursuz biçimde gerçek kişilerle tam bir uyum sağlarken, Goebbles’in fiziki görünümü ile hiçbir ilgisi olmayan bir oyuncu seçilmiş.

Mathess, kişilik olarak da aktif, hareketli, konuşkan biri olan Goebbels’i tamamen “donuk” olarak yansıtmış. Onun Hitler’e taparcasına bağlılığını ve hayranlığını, duygu dalgalanmalarını ve geçişlerini hiç mi hiç canlandıramamış. Bu da maalesef insanın ağzında buruk bir tat bırakıyor.

Bu hatalı oyuncu seçimi ve seçtiği oyuncudan iyi performans alamamanın sorumluluğu yönetmene ait.

 

Oyuncularla ilgili görüşlerimi de aktarmak isterim.

Corinna Harfouch, Magda Goebbels rolünde kusursuz, birinci sınıf. Juliane Köhler, Eva Braun ve Alexandra Maria Lara Traudl Junge rollerinde harika.

Christian Berkel, Prof. Ernst Günther Schenck rolünde kısa süreli görünse de, Alman sinemasının büyük aktörlerinden olduğunu bir defa daha gösteriyor.

Keitel, Jodl, Speer ve Bormann rollerindeki Dieter Mann, Christian Redl, Heino Ferch ve Thomas Thieme rollerinin hakkını veriyorlar.

Diğer rolleri paylaşan oyuncuların performansı da kesinlikle tatmin edici. Görünümlerinin gerçek kişilere benzerliği, kusursuz oyunculukla birleşince, zaten film izlediğinizi unutuyor ve kendinizi Führerbunker’de buluyorsunuz.

 

Ve… Ve… Ve…

Hitler rolünü “yaşayan ve yaşatan” öyle bir aktör var ki ne söylense, ne kadar övgülerle anlatılsa eksik kalır.

Bruno Ganz…

Bu büyük oyuncu, Alman ve dünya sinema tarihine geçen mükemmel bir performansla Hitler’i canlandırmış.

Ancak bu kadar olur, bir aktör bir kişiyi ancak bu kadar “yaratabilir.” Ayakta alkışlanması gereken bir oyunculuk resitali. Her türlü övgünün üzerinde bir aktörlük becerisi.

Hitler bir defa daha yaşasaydı aynı sahneleri katiyen Bruno Ganz gibi canlandıramazdı. Buna eminim.

 

***

 

II. Dünya Harbi tarihine merakınız varsa bu birinci sınıf sinema başyapıtını kaçırmayınız.

***

 

Not 1: II. Dünya Harbi’ni Almanların gözünden veren, Philippe Kadelbach’ın yönettiği Unsere Mütter Unsere Vater isimli 2014 yapımı 3 bölümlük harika bir mini dizi ile Wolfgang Petersen’in yönettiği 1981 yapımı ve artık klâsikleşmiş olan Das Boot filmini izlemenizi kuvvetle tavsiye ederim.

 

Not 2: Sinema meraklılarına İran ve Arjantin sinemalarını takip etmelerini de öneririm.ARŞİV YAZILAR