İrem Yıldız | KALP DOSTU KURUYEMİŞLER | Güney Gazetesi Mersin
İrem Yıldız

KALP DOSTU KURUYEMİŞLER


Kuruyemişler benzersiz bir besin bileşimine sahip, yağ bakımından en zengin doğal bitkisel besinlerden biridir. Yağ asidi bileşimleri incelendiğinde doymuş yağ asitleri açısından fakir, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengin olması nedeniyle oldukça faydalıdır. Kuruyemişler ayrıca protein, lif, folat, B vitaminleri, E vitamini ve antioksidan fenolik bileşikler açısından da zengindir. Tüm bunlar birlikte ele alındığında, artan kuruyemiş tüketiminin birçok kronik hastalık riskinin azalmasına katkıda bulunduğu belgelenmiştir.

Kuruyemişlerin kalorisi yüksek olmasına rağmen, içerisinde bulunan yüksek miktarda antioksidan nedeniyle koroner kalp hastalığı riskini azalttığını ve kan şekeri seviyelerini düzenlediğini gösteren çalışmalar vardır. Kuruyemiş tüketildiğinde kan lipidleri üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kötü kolesterol seviyesi (LDL kolesterol) azalmaktadır. 2003 yılında Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bilimsel kanıtlar çerçevesinde doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük bir diyetin parçası olarak günde 43 gram kuruyemiş tüketiminin kalp hastalığı riskini azaltabileceği sonucuna varmıştır. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, her gün 10 gram veya daha fazla kuruyemiş yiyenlerin kanser, diyabet ve kalp hastalığından ölme ihtimalinin yemeyenlere kıyasla daha az olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, fıstık ezmesi yemenin fıstık yemek kadar etkili olmadığını da belirtmişlerdir. (10 gram kuruyemiş = 12 adet fıstık / 8-9 adet badem / 6 adet kaju / 2,5 adet ceviz)

Kuruyemiş tüketiminin (özellikle de badem), tip 2 diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını ve glisemik kontrolü iyileştirebileceğine dair kanıtlar vardır. Buna ek olarak Amerikan Diyabet Derneği, prediyabeti kontrol etmenin bir yolu olarak kuruyemiş gibi sağlıklı yiyeceklerin tüketimi de dahil olmak üzere sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeyi önermektedir. Yapılan bir çalışma, dört ay boyunca her gün 56 gram fıstık yiyen prediyabetli kişilerin, fıstık yemedikleri zamana kıyasla daha düşük glikoz ve insülin seviyelerine ve diğer diyabet belirtilerine sahip olduğunu tespit etmiştir.

Kuruyemişler, daha iyi bilişsel işlev, öğrenme, hafıza ve ruh hali dahil olmak üzere beyin sağlığında birçok gelişme ile ilişkilendirilmiştir. Beş ülkede 66.000'den fazla kişiyi kapsayan bir incelemede, daha yüksek kuruyemiş tüketiminin genel popülasyonda daha düşük depresyon riski ve daha iyi bir ruh hali ile ilişkili olduğunu sonucuna varılmıştır. Benzer bulgular, başlangıçta depresyonu olmayan İspanyol yetişkinlerde yapılan bir çalışmada da bildirilmiştir. Ayda 1 porsiyondan (30 gr) haftada 5 porsiyona kadar kuruyemiş tüketenlerde, ayda 1 porsiyondan az tüketenlere kıyasla %23 daha düşük depresyon riski rapor edilmiştir.

KURUYEMİŞLER DİYETE NASIL DAHİL EDİLEBİLİR? Salatalar, kuruyemişleri diyetinize dahil etmenin harika bir yoludur. Fındık, ceviz, antep fıstığı, yer fıstığı ve badem gibi kuruyemişlerin eklenmesi hem salataya biraz gevreklik katacaktır hem de sağlığa fayda sağlayacaktır. Makarnalara, tavuk yemeklerine, soslara, çorbalara veya meyveli tatlılara da kuruyemişleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca kuruyemişler tek başına ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

ALERJİYE DİKKAT! Ağaç yemişi alerjisi, çocuklarda ve yetişkinlerde en yaygın besin alerjilerinden biridir. Ağaç yemişi alerjileri yaşam boyu olma eğilimindedir (alerjisi olan çocukların sadece %9'u bunu aşar). Kuruyemiş alerjileri, bağışıklık sistemi yanlışlıkla kuruyemiş proteinlerini zararlı bir şey olarak tanımladığında ortaya çıkar. Kuruyemişlerle doğrudan veya dolaylı temas, bağışıklık sisteminin semptomlara neden olan kimyasalları kan dolaşımına salmasına neden olur. Bu nedenle paketli ürünlerin içindekiler bölümünde yer alan koyu renk ile yazılmış alerjen besinlere çok dikkat edilmelidir.

 ARŞİV YAZILAR