Zeynep L. | Çevre Krizi | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Çevre Krizi


Artık şakası kalmadı. Dünya hızlıca ve çok tehlikeli bir şekilde sıcaklıyor. Ve eşitsizce… Takip ediyor musunuz bilmiyorum ama karbondioksit emisyonu ile ilgili raporlarda iklimimizi en çok ısıtan ülkelerin ve insanların en zenginler oldukları sık sık ortaya çıkıyor. Son birkaç haftadır başka bir konuşulan konu da ünlülerin özel uçakları. Tesla’nın kurucusu Elon Musk gibi insanların kısa mesafeler için uçaklarını kullandığı bu listede.

 

Bu ünlülerin karbon emisyonu büyük şirketlerin yanında hiç bir şey tabii ki ama kişisel ve ulusal sorumluluklarımızı öne çıkarıyor. Bir yandan fosil gazlardan uzaklaşmamız gerektiğini hissediyoruz, diğer yandan ihtiyaçlarımızdan dolayı Doğu Akdeniz’de petrol arayışını kutlamamız gerekiyor. Demek istediğim şey şu ki herkes bir anda dünyayı korumaya öncelik veremiyor.

 

Yapabilecek şeyler yok değil var. Öncelikle yapılması gereken en önemli şeylerden biri şirketlerin sorumluluk almasını sağlamak. Okuduğum birkaç yazıya göre dünya petrolden uzaklaştıkça, petrol ürünleriyle uğraşan şirketler plastik üretimine yöneliyor. Plastik öyle bir illet ki kurtulamıyoruz. Bağımlıyız ona tamamen. Biz ne kadar geri dönüşüme önem versek de kişisel olarak, olay üretimde bitiyor. Geri dönüşüm etkili bir şekilde yapılmıyor. Eminin görmüşsünüzdür İngiltere’den çıkıp Adana’ya atılan çöp yığınlarını. Bir yer alıyor, başka bir yere yolluyor, orası da yine başka bir yere. Geri dönüşümü tamamlanan ürün çok nadir. Gerçekten WALL-E’deki gibi çöp dolu bir dünyaya doğru hızlı adımlarla ilerliyoruz.

 

Bilmiyorum ne yapmalıyız. Klima elimizden geldiğince az kullanmalı, uçak seyahatlerimizi elimizden geldiğince nadire indirmeli, mesela yazlarını her haftasonu Bodrum’a uçarak geçerek insanlar git gel yapmak yerine uzun süreli orada kalmayı seçseler bile çok değişiklik yapabilir. Bunları kişisel sorumluluk için yapmalıyız ama aynı zamanda büyük şirketleri sorumlu tutmalıyız. Şikayet etmek mesela çok etkili veya o ürünü almamayı seçip neden yaptığınızı bildirmek. Ben artık birşey içinde 10 tane farklı ambalajla çıkıyorsa almıyorum bir daha. Gerçekten çok yazık çünkü. Böyle şeyleri farkındalıkla, bu şirketlerin muhatap olduğu devlet görevlileri ile irtibata geçmeye çalışarak veya bildiğiniz eski usul eylemcilik ile hepimiz artık saldırıya geçmek zorundayız. 

 ARŞİV YAZILAR