İrem Yıldız | OKULLAR BAŞLADI; BESLENMEYE DİKKAT! | Güney Gazetesi Mersin
İrem Yıldız

OKULLAR BAŞLADI; BESLENMEYE DİKKAT!


 

Okul çağındaki çocukların (5-12 yaş arası) büyüme hızı ve iştahlarındaki artış nedeniyle sağlıklı yiyeceklere ve besleyici atıştırmalıklara ihtiyacı vardır. Yaşamın bu aşamasında yemek yemek sosyal bir aktivite haline gelir. Çocuklarınız okulda, evde geçirdiklerinden daha fazla vakit geçirir. Seçimlerini izlemek için yanlarında olmadığınızda yeterli beslenmelerini sağlamak zor olabilir.  Aile, arkadaşlar ve medya (özellikle televizyon) onların yemek seçimlerini ve yeme alışkanlıklarını etkiler. Çocuklar için anahtar kelime çeşitliliktir. Yaratıcı sunum fikirleri, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmede uzun bir yol kat edilmesini sağlayacaktır. Çocukların kendi iradeleri ile besin seçimi yapmalarına ve ne zaman doyacağına karar vermelerine olanak sağlanmalıdır.

Karbonhidratlar: Büyüme ve fiziksel aktivite için enerji sağlarlar. Tahıllar, meyve ve sebzeler iyi bir vitamin-mineral ve lif kaynağıdır.

Yağ: Yağ alımını aşırıya kaçmadan orta düzeyde tutmak önemlidir. Yağ alımı konusunda çok kısıtlayıcı olan ebeveynler, çocuğun büyümesini sürdürmek için yeterli enerji alımını sınırlamaktadır. Çocuğun beslenmesinde hiçbir yiyecek yasaklanmamalıdır. Düşük ile orta düzeyde yağ tüketim seviyelerine ulaşmanın anahtarı uygun seçimler sunmak, yüksek yağlı seçenekleri düşük yağlı seçeneklerle dengelemek ve çeşitlilik sağlamaktır. Kuruyemişler ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağ kaynaklarını seçmek; doymuş ve trans yağları sınırlamak önemlidir.

Protein: Vücut dokusunu oluşturur, korur ve onarır. Özellikle büyüme için önemlidir. Süt ve süt ürünleri, kümes hayvanları, deniz ürünleri, kırmızı et ve yumurta iyi protein kaynaklarına örnektir.

Kalsiyum: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden, süt ve ürünlerinden elde edilen kalsiyum genellikle küçük çocuklar için yeterlidir. Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler oluşturmak için önemlidir. Yetişkinleri etkileyen kemik erimesi hastalığı özellikle kalsiyum açısından yetersiz beslenme şekli nedeniyle çocuklukta başlar.

Demir: Kanın oksijen taşıyan bir bileşenidir. Büyüme sırasında hızla genişleyen kan hacmi nedeniyle çocukların demire ihtiyacı vardır. Kız çocuklarında, geç çocukluk döneminde adet görülmeye başlanması ve adet kanındaki düzenli demir kaybı nedeniyle demir ihtiyacı artar. Kırmızı et,tavuk, balık, kurubaklagiller, koyu yeşil sebzeler,zenginleştirilmiş tahıllar iyi demir kaynaklarıdır. Demir içeren besinler C vitamini içeren besinlerle tükettiğinde demir daha iyi emilir.

B vitaminleri: Tahıl ürünleri, süt ürünleri, et ve et ürünleridahil olmak üzere çeşitli besinlerde bulunur. Sağlıklı büyümeyi teşvik ederler.

Fiziksel Aktivite: Bugün çocuklar 1960’lardaki çocuklarakıyasla daha fazla kilolu ve fiziksel olarak daha az aktiftir. Okul yaşındaki çocuklar, her gün en az birkaç saatini televizyon izleyerek ve bilgisayar oynayarak geçirmektedir. Sonuç ise daha az fiziksel aktivitedir. Çocukların haftanın her günü en az 1 saat fiziksel aktivitede bulunmaları önerilmektedir. Ebeveynler, çocuklarına fiziksel aktiviteye katılarak olumlu örnek olabilirler. Oyun oynamak, yürümek, bisiklete binmek, uçurtma uçurmak ve yüzmek gibi açık hava etkinlikleri çocuğun daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Zorlama Olmadan Sağlıklı Belenme: Fazla kilolu bir çocukla ilgilenirken oldukça dikkatli olunmalıdır. Çocuklara “diyet” verilmemeli ve kilo vermeye zorlanmamalıdır. Bunun yerine, her yiyecek grubunda daha iyi seçimler yapmaya odaklanılmalıdır. Örneğin, dondurma yerine bütün meyve ve yoğurtla yapılan meyveli içecekler tercih edilmelidir. Çocuklara ayrı yemekler hazırlayarak çocukları aile yemeklerinden soyutlamak doğru olmayacaktır. Aile menüleri, kilolu bir çocuk da dahil olmak üzere tüm aile üyeleri için uygun olmalıdır.ARŞİV YAZILAR