Zeynep L. | Beraber varolmak | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Beraber varolmak


Kimi zaman etrafımızdaki insanlara göre bir yerin bize uygun olmadığına karar veririz. Mesela bir restorana girip, oradaki herkesin sizden genç olduğunu, ya da yeni bir yerde gezerken oranın turistik olduğunu düşünebilirsiniz. Ya da o mahalle tutucu, bu semt görmemiş dolu diye düşünebilirsiniz. Gördüğümüz birkaç ipucuyla insanlar ve yerler hakkında hikayeler yazmaya, kararlar vermeye çok hazırız genellikle. Ve bu yüzden de birçok yeri ve insanı anlamadan şans vermeme kapasitesine sahibiz. Ya size başka bir şekilde var olabileceğimizi söylesem?

 

Yakın zamanda geçtiğim bir eğitim bana ilk bakışta bir durumu değerlendirirken tahminler yürüterek hikayelendirmemeyi öğretti. Bir kaç alıştırma yaptık. Bir tanesi, çok sesli konuşan iki insan görüyorsunuz, olabilecek en kötü senaryoyu düşünün ve sonra en iyi senaryoyu düşünün,. Son olarak da sadece olanı gözlemleyip, iyi veya kötü bir hikaye eklemedik. Sonuncuyu yapınca içimin ne kadar ferah olduğunu hissettim. Ne düşünürsek düşünelim, detaylarını bilmediğimiz bir durumun ne olduğunu tamamiyle hayal etmemiz imkansız. Bunu bilmek, sürekli herşeyin kontrolümüzün altında olmadığını bize hatırlatıyor.

 

Hayatta da bunu uygulamaya çalışıyorum şimdilerde. Etrafımda bulunan insanlara iyi ya da kötü etiketler katmadan, kendi alanlarında varolmalarını gözlemliyorum. Bu şekilde benim günlük yaşam deneyimim sürekli yanımdan geçen insanlar, sesler, durumlar tarafından etkilenmiyor. Ben kendi benliğimde kendim gibi yaşarken, başkaları da kendi benliğinde kendileri gibi yaşayabilir. Kimse kimseyi kontrol etmek zorunda değil.

 

Bir deneyin derim. Bir daha kendinizi birini gözlemlerken bulursanız, yargılamadan sadece bariz olanı kabul ederek devam edin. İçinizde bir rahatlık hissedeceksiniz. 10 adım ötede olmamız gerek gibi yaşıyoruz hep, ama bulunduğumuz yer en doğru yer.ARŞİV YAZILAR