Yasmina Lokmanoğlu

“Slow Food” Nedir?


“Slow Food” deyince aklıma Yavaş Gıda gelir. Sonrada Carlo Petrini ve arkadaşlarının Roma’da açılacak Mc Donalds için yaptıkları protestoyu anlatır. Bu hikaye gerçekten doğrudur.

Yalnızca tüm gerçeği yansıtmaz. Bu protesto noktasına nasıl gelirler?

 

Carlo Petrini, 1949 yılında Cuneo, Bra’da doğmuş. Torino ve çevresi çok bereketli toprakları olan bir bölge. 2’nci Dünya Savaşı bitmiş. İnsanlar aç. Bu arada Yeşil Devrim başlamış. Gıdada endüstrileşme başlamış.

Suni gübreler, asırlardır kullanılan tohumlar yerlerini verimi çok olan tohumlara vermişler. Böcek ilaçları, ot ilaçları kullanılmaya başlamış. Derken hayvancılıkta endüstrileşmeye başlamış. Yerli inek cinslerinin yerlerini Holstein inekleri almış. Çiftçiyi “Daha çok süt veriyor” diye ikna etmişler.

Et artık bollaşmış. Sebze ve meyve bollaşmış. Bir de muhteşem görüntüsü, boyları, ağırlıkları aynı herkes yerel eğri büğrü meyveleri sebzeleri terk edip bunlara yönlenmiş.

Örneğin İtalya’da kişi başı et tüketimi 1960 yılında 22 kilo ilken 1975'de bu rakam 62'ye çıkmış. Tavuk, süt ve süt ürünleri gibi her şeyin tüketimi artmış. Bir de nüfus artmış. Bolluk, bereket herkes çok mutluymuş.

Petrini ve arkadaşları bu durumdaki anormalliği sezmişler. Ama küçük çiftçide yok olmuş. Köyde iş olmayınca kentlere taşınmaya başlamışlar. Onların yerini çok uluslu firmalar almış.

Kalan çiftçiye başka ürünler ektirmeye başlamışlar. Eski tatlar kaybolmuş. Üstüne kalp, şeker ve kanser hastaları artmaya başlayınca uyanmışlar.

 

Kafa yormuşlar eğitime ve farkındalığa dayalı çalışmalar ve iyi yemek ve iyi kaliteli şarapla ilgili farkındalık çalışmaları yapmaya karar vermişler. İyi, Temiz, Adil gıda demişler ve “Tarladan Çatala” diye kolları sıvamışlar. Eğitim ve okul bahçeleri için bir topluluk kurmuşlar. Derken bu akım İtalya’ da yayılmaya başlamış ve ülkemize gelmiş. İlk olarak İstanbul ve İzmir’ de kurulmuş. Geçen sene de Tarsus adı altında Mersin’de kurmak bize nasip oldu. Neden Tarsus?

10 bin yıllık tarihiyle dopdolu yaşanan ve herkes tarafından bilinen bir kent. Geleneklerini içlerinde tutmuşlar yaşatmışlar. Tarım da var.ARŞİV YAZILAR