Yasmina Lokmanoğlu

Komşu İlimiz KARAMAN


 

Karaman’ı hep bilirim. Komşu ilimiz, Karamanoğulları hikayeleri ve Mut ilçemize çok yakın bir il.

 

Mut’tan Sertavul’u geçersin Karaman. Karamanoğulları Beyliği asırlarca Taşeli Platosunda yaşamış.

 

Onun için Silifke, Mut, Bozyazı, Anamur, Gülnar ilçelerimizde  uygulanan somut olmayan kültür mirası çok benzerdir. Örneğin yemek tarifleri, peynir yapımı ve peynir çeşitleri, konargöçerler.

 

Ne kadar zengin bir kültürü olduğunu Rıza Duru’nun yemek kitabında gördüm. Tabi ki iç Anadolu et, buğday, nohut ağırlıkta. Elma her yerde yemekte, tatlıda.

 

Yaz sonu Rıza bey aradı.Kartap, Karaman Tanıtım Platformu davetlisi olarak gittik. Mersin’den o kadar yakın ki bir çok Karamanlı ailenin yazlığı Mersin’ de. Mersin’ de Taşeli’de gördüğüm bir çok ürünün hikayesini Karaman’ da öğrendim. Örneğin Bezde Tulum bizde Buluklu’da var. Bizim yöresel bir peynirimiz. Hep merak etmişimdir, deri dururken neden beze basarlar diye öğrendim. Taze kaşar yerine geçiyor. Hafif bir peynir. Batırık, aynen bizimkilerdeki gibi.Aynı tarifi uyguluyorlar. Bir tek Ermenek’te değişik. Bizim Buluklu’nun konargöçerleri Karaman’da hayvanları yazlığa götürürler. Buğdaylarını Karaman’ın dağlarında ekerler. Kışlıklarını hazırlarlar.

 

Karaman’ın Platosu çok etkileyici. Uçsuz bucaksız ve tabiki mevsim dolayısıyla sapsarı. İçimden ata binip dört nala tarlalarda gezmek geldi. Dağları bizle komşu benzer ama bizden çok Kapadokya yöresine benziyor. Taşkale tahıl ambarları inanılmaz. Hititlerden günümüze halen kullanılıyor. Her üreticinin bir numarası var. Buğdayını orada saklıyor. Divle Obruk peyniri bir Slow Food Presidia listesinde. Presidia ürünü olabilmek için çok özel ve bir  teruara ait olması gerekiyor. Ürünün ait olduğu tüm özellikleri koruyacaklarına dair bir deklerasyonu imzalıyorlar.

 

Dolayısla kişi Divle Obruk’tan peyniri alırken bu üreticiden birinden almıyorsa presidia ürünü almış olmuyor. Presidia deklarosyonu imzalayan üretici hayvanın türünden ve şırdan mayasından, çiğ sütten ve geleneksel olarak üreteceğinin garantisini vererek konvansyonel olandan kendini ayrıştıyor. Yani Slow Food felsefesine göre ürünü o bölgede devam ettirsen, bölgenin asırlardır sürdürülen, havasını böceğini, mağarasını korursun ve senden sonra gelen nesillere emaneti teslim edersin.

 

Bu durumda biz de hemen Divle Obruğunda olgunlaşmış ve saklandığı hayvan tulumunun kırmızılaşmış peynirlerinden aldık. Ahmet buğdayından sıkma yedik, ekşi kara üzümünün tadına baktık. Mut sınırına yakın bölgede zeytinlikleri var. Kendi evlerine tüketecek zeytinleri oradan temin ediyorlar.

 

Finali çok sevdiğim arkadaşım Ahsen Çabuk Toktay’ın Ala isimli mağazasında yaptık. Ahsen senelerdir, Karaman’ın ürünlerini tanıtır, görmeniz gerekir. Meşhur Nuh’un ambarı ürünü Kara Mercimeğimi oradan aldım. Karaman’ın müthiş koyun, keçi karışımı kaşarının tadına bakarak ısmarladım.

 

Sohbet çok güzeldi Karamanlı bir aileden gelen Mariya Ekmekçioğlu ile Karaman’ın eski mahallerini gezdik. Konaklarını ziyaret ettik.

 

Sevgili Karaman seni geç tanımışım, üzgünüm en yakın zamanda yine geleceğim.

İyi haftalar.ARŞİV YAZILAR