Naci Sapan

Peki ya ekonomik savaş?


 

Suriye üzerinden Ortadoğu bataklığının içine sürüklenmeye başladığımız ilk dönemlerden itibaren karşı çıkışlarımız oldu. O yıllarda Halk TV ekranlarında sayısız programa katılmış, bu karşı çıkışımızı açık ve net ifade etmiştik. ‘Ortadoğu bataklığına bulaşmayalım, bulaşmamak gerekir’ diye sayısız başlıklar atarak, yorumlar yaptık.

Suriye’ye bulaştık, dolayısıyla Ortadoğu bataklığının bir parçası konumuna geldik, çevremizi cihatçı, ÖSO’cu, Müslüman kardeş örgütleri sardı. Laik-seküler, hukukla yürüyen bir devleti ‘çete’ci gruplarla muhatap ettik.

Ve işte gelinen aşama…

Her şeye rağmen; Şu an, içinde bulunduğumuz ya da sokulduğumuz durum, hiçbir şekilde kabulü mümkün olmayan bir durum. Yani, savaşın eşiğine getirilmiş olmamız. Ancak, seçim tarihi yaklaştıkça böyle bir ortamın olabileceği ihtimalinin sık tartışılıyor olmasını da tesadüf olarak görmemek gerekiyor.

Taksim patlaması oldu, Suriye'ye harekât tekrar gündeme geldi.

Yani 5-6 yıl öncesine döndük.

Seçime mi, savaşa mı, gidiyoruz?

Böyle bir soru ülke gündeminde iken, huzurlu bir ortam mümkün mü?

Elbette ki değil.

 

Maliyetleri çok ağır bir durumun tam da ortasına düşmüş durumdayız.

Ciddi ekonomik bir girdabın içindeyiz, ortaya savaşa dönük bir zemin çıkmış, iç ve dış politikada nasıl bir yol izleneceği konusu şimdilik bir fikir vermiyor. Ancak, yeni bir sürecin varlığı bize sunuluyor. Bölge ülkeleriyle el sıkışmalar var, ancak bu tokalaşmaların kalıcı mı, geçici mi olduğu konusunda çok emin değiliz.

 

Bölge ülkelerinin yanı sıra ABD ve Rusya’nın ilerleyen süreç ile ilgili politikalarının da belirleyici olduğunu düşünmeden olmaz. Zaten belirlenecek olan politikaların, ya da belirlenmesi muhtemel politikaların tam da orta yerinde duruyorlar. Bundan sonra yapacakları şey, trafik polisi gibi yön göstermek olacak. Dünyanın ‘trafik polisleri’, ABD ve Rusya, Ortadoğu kavşağında bekliyor, kafasına göre yön, rota belirleyecek.

*

Enflasyon, EYT, asgari ücret, kiralar, elektrik, doğalgaz, su faturaları meselesi ne olacak?

Seçime mi, savaşa mı gideceğiz?

Peki ya ekonomik savaş?

*

Bir bomba ile Türkiye’nin yönünü yeniden Ortadoğu bataklığına çevirenler kim/kimler?

İktidar ve muhalefet bence bu konuyu irdelemeli, bunun üzerinde ortaklaşmalı. Hamaset kokan nutuklar, politika belirlemek için yeterli değil.

Çok ciddi ve yerinde refleksler gerekiyor.

Savaşı değil, seçimi öncelemek lazım.

 ARŞİV YAZILAR