Kemal İstek

Başkan Seçer, adım atar mı? Atar...


İlk gündem konumuz; açlık, bataklık!

Gündemden gündeme yorumlarımıza başlarken yine acılarla dolu bir haftayı daha geride bıraktığımızı söyleyebilirim. Depremler, çığ, şehitler derken ülkenin gerçek gündemi çıldırtan yoksulluk oldu. Kendini yakan insan manzaralarıyla yine yüzünü gösterdi. Hatay’da kendini yakan bir baba yaşamını yitirmişti, hafızalara kazındı. Ekonomik krizin derinlik kazandığı bugünlerde sosyal patlamalara dikkat derim; çünkü bunun dayanılacak bir noktası kalmadı.

Suriye’nin bir bataklık olduğunu Eset güçlerinin top atışıyla verdiğimiz şehitlerimizin kanında gördük. ABD müttefikimiz olduğunu birden hatırladı, peki Rusya ile yaşanan bahar günleri kışa mı dönüyor? Perde arkasındaki İsrail’i gel de görme; bu Hacivat Karagöz oyunu değil, buna da dikkat derim.

Şimdi gelin kendi çöplüğümüze bir göz atalım. ‘Koranavirüsü Mersin’e geldi’ diye haber yapanları bir tarafa koyalım, memleket milliyetçiliğini olduğu kadar gazeteciliği de biraz öğrensinler; bu iş memleket meselesidir, reyting uğruna feda edilemez. Bardağın boş tarafı bunlar, dolu tarafına gelince, haydi buyurun...

Baklagillerin faydaları

Baklagiller üretmeyen Mersin, baklagillerin başkenti oldu. Geçtiğimiz hafta sonu yine Mersin Ticaret Borsasının geleneksel hale getirdiği dünya baklagiller toplantısındaydık. Ticaret Borası Başkanı Abdullah Özdemir’in Mersin’e kazandırdığı önemli bir ayrıcalık da bu etkinlik oldu. Fasulyenin faydaları ve tarihi ile ilgili çok önemli bilgiler edindik. Bir ürünü yetiştirmekle, işleyip pazarlamak arasındaki farkın nedenli büyük olduğunu da gördük. Mersin, Başkan Özdemir gibilerin omzunda yükselmeye devam edecektir. ‘Ezber bozmak’ diye ben buna derim. Bu sektör, sağlık yönünden tamam da ülke ve kent ekonomisine muhteşem bir katkı da sunuyor. Türkiye çapında işletmeler ve ihracatta ciddi pay sahipliği var; işte stratejik ekonomi budur; emeği geçenleri gönülden kutluyorum.

Öpüşme, tokalaş kampanyası

Aksiyon filmlerinin popüler oyuncusu Jackie Chan, Weibo isimli sosyal ağ üzerinden yaptığı açıklamada, Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan korona virüsü salgınına karşı tedavinin bulunması için mümkün olan her şeyi yapmaya hazır olduğunu ifade ederek, tedaviyi bulana 1 milyon yuan ödül vereceğini duyurdu. Dünyaca ünlü aktörler de elini taşın altına koyunca, bu virüsün şakaya gelir yanının olmadığını anladık. Çin’deki artan ölümler ve hızla dünyaya yayılma sürecine girmesi ürkütmeye başladı. Bu virüsle ilgili üretilecek aşıların en azından yirmi ay gibi bir sürenin olduğu belirtilirken, bir ya da iki milyar insanın ölebileceğinden söz edenler de var. Biz de elimiz kolumuz bağlımı kalacak diye kafa yorarken, kendimce bir girişim ortaya koymak istedim.  Geçtiğimiz hafta MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, ESOB Başkanı Talat Dinçer, Eğitimci- Ali Özveren ve bir çok sivil toplum örgütü başkanı ile konuştum ve ‘öpüşme, tokalaş’ kampanyasından söz ettim. Evet, henüz yolun başındayım ama ilginin büyük olacağını bugünden göre biliyorum. Tabi buna siyasetçiler ne derler orasını pek bilemem; çünkü başkana, vekile öpüşmeyin dersek adamlar ekmeğinden ola bilirler.  

Başkan seçer, bunu yapar mı? yapar...

Mersin’de üç yüz binin üzerinde emekli yaşıyor. Bu insanlar gerçekten de sosyal hayattan soyutlanmış haldeler. Oysa büyük bilgi birikimine sahip olan bu insanların tekrar hayatın içerisine çekerek aktif hale getirmek gerekiyor. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, göreve geldiği günden bu yana ilkleri gerçekleştirme adına önemli işler yaptı. İş adamı mantığı yönetim anlayışına yansıyor, yani her konuda maksimum fayda yaratma çabası var. Emeklilerin sorunlarını çözme ve onların dev potansiyelini hayata geçirme noktasında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir Emekliler Dairesi kurulması konusunu ben buradan ortaya atayım. Gençler, kadınlar için duyarlılığını her zaman ortaya koyan Başkan Seçer, emekliler dairesi kurulması noktasında adım atar mı? Bence atar; çünkü Başkan Seçer, yapılmayanı yapmak için görevde...    ARŞİV YAZILAR