Zeynep L. | Dış görünüş ve akıl sağlığı | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Dış görünüş ve akıl sağlığı


 

                Kadınların hayatının her evresinde dış görünüşleriyle ilgili negatif bir dikkat tarzı var üstlerinde. Hayatımızın ilk evrelerinde bu dikkat kilo üzerine en çok. Kilo almışsın, kilo vermişsin, ne kadar zayıfsın, sizi tanıyan veya tanımayan herkesin çekinmeyerek söyleyebileceği şeyler.

 

                Şimdi otuzlu yaşlarımda da bu konuşmalara kırışıklıklar eklendi. “Önleyici botox” kullanımından tutun kozmetik dolgu gibi şeyleri benim yaşlardaki ve hatta benden genç insanlarda görmek çok normalleşti. 60 lı yaşlarında insanlar deseniz, zaten bunları yaptırmadıysanız anormal kalıyorsunuz.

 

                Bunları yapmayı seçen kimseyi kınamak için burada değilim ama hepimizi akıl sağlığımıza bakmaya davet ediyorum. Tanıdığım kadınların çoğunda yeme bozukluğu var. Bu farklı şekillerde karşıma çıkıyor, yemek yememek, sürekli kalori sayıp diyet peşinde olmak veya her yemek yedikten sonra suçluluk hissetmek. Diğer yandan “AnorexiaAthletica” adı altında olan yeme bozukluğunu da çok görüyorum. Bu aşırı veya kompulsif bir şekilde spor yapmak durumu oluyor.

 

                Neden yeme bozuklukları ve yaşlanma karşıtı hareketleri bir araya getiriyorum? Çünkü ikisininde kökleri kadınların dış görünüşüyle değerlendirilmesine yani babaerkil bir toplumda kadına verilen “değerin” bu tip kategorilere dayanmasına geliyor. Toplumdaki değerimizi kaybetmemek için, kendi kaderimizi ve gücümüzü sağlayabilmek için sürekli dış görünüşümüze değişiklik yapmamız gerek gibi bir kafa yapısıyla yaşıyoruz.

 

                Yemek hayatın zorunlu bir parçası ama aynı zamanda keyif kaynağı. Vücudunuzu sürekli manipüle etmeye, size sunulan nerden geldiğini bilmediğiniz standartlara uyum sağlamak yerine nasıl iyi hissediyorum, nasıl bir vücuda sahibim diye sorular sormaya davet ediyorum sizi. Diğer yandan kırışıklıklar da sevilebilecek şeyler. Yaşıyorum, büyüyorum, yaşlanıyorum, değişiyorum.  Bunlar kendimize hatırlatmamız gereken şeyler. Her mimiklerini kaybeden arkadaşım biraz daha kalbimi kırıyor. Güzellik ve gençlik birbirine eşit değil. Zayıflık ve güzellik de.

 

                Vücudumuza mutluluğu geri getirelim. Sizi aynanın karşısına geçip kendinize güzel şeyler söylemeye davet ediyorum. Ben bu sabah kahvemi içip, kahvaltımı ederken, ne güzel ki kendimi keyifli şeylerle besliyorum dedim kendime.ARŞİV YAZILAR