İrem Yıldız | KIRMIZI RÜYA KIRMIZI PANCAR | Güney Gazetesi Mersin
İrem Yıldız

KIRMIZI RÜYA KIRMIZI PANCAR


Kırmızı pancar çiğ olarak yenebilir, suyu sıkılabilir, fırınlanabilir veya haşlanabilir. Kırmızı pancar; kavurma, salamura, salatalar veya çorbalar başta olmak üzere mutfakta birçok alanda değerlendirilmektedir. Meyvelerin aksine pancardaki ana şeker sükrozdur. Pancar, geleneksel tıpta kabızlık, bağırsak ve eklem ağrısı, kepek tedavisinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Modern farmakoloji, kırmızı pancar ekstraktlarının yüksek tansiyonu ve yüksek kan şekerini düşürücü aktivitesinin yanı sıra mükemmel antioksidan aktivite sergilediğini göstermektedir.

 

TANSİYON ÜZERİNDE ETKİLİ: Araştırmalar pancar suyunun hem küçük hem de büyük tansiyonu önemli ölçüde düşürebileceğini göstermektedir. Ayrıca çiğ pancarın, pişmiş pancardan daha güçlü bir etki gösterebileceği belirtilmektedir. Bu kan basıncını düşürücü etkiler muhtemelen kök sebzedeki yüksek nitrat konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Diyetle alınan nitrat vücutta kan damarlarını genişleten ve kan basıncı seviyelerinin düşmesine neden olan nitrik okside dönüştürülmektedir. Pancar ayrıca harika bir folat kaynağıdır. Bazı çalışma folat alımını arttırmanın kan basıncı düzeylerini önemli ölçüde azaltabileceğini düşündürmektedir.

 

ATLETİK PERFORMANSTA ETKİLİ: İçerdiği nitratlar, hücrelerde enerji üretmekten sorumlu olan mitokondrilerin etkinliğini artırarak fiziksel performansı etkiliyor gibi görünmektedir. Kan nitrat seviyelerinin pancarın kendisini veya suyunu tükettikten 2-3 saat sonra zirveye ulaştığına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için antrenmandan veya yarışmadan birkaç saat önce tüketmek en iyisidir.

 

ENFEKSİYONDA ETKİLİ: Pancar enfeksiyon karşıtı etkiye sahip betalain pigmentleri içermektedir. Yüksek tansiyonu olan 24 kişide yapılan araştırmada 2 hafta boyunca 250 mL pancar suyu tüketmenin çeşitli enfeksiyon belirteçlerini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Pancar suyu ve özünün toksik olan kimyasallar enjekte edilen farelerde böbrek iltihabını azalttığı gösterilmiştir.

 

SİNDİRİMİ DESTEKLER: Bir fincan pancar 3.4 gram lif içermesi onu iyi bir lif kaynağı yapar. Lif, kolonda yararlı bağırsak bakterilerini besler ve dışkıya hacim katar. Tüm bu özellikler sayesinde kabızlık, inflamatuar bağırsak hastalığı ve divertikülit gibi sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçilebilir.  Ayrıca lif; kolon kanseri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

BEYİN SAĞLIĞINDA ETKİLİ: Zihinsel ve bilişsel işlevler yaşla birlikte doğal olarak azalır.Pancardaki nitratlar, kan damarlarının genişlemesini teşvik ederek ve beyne giden kan akışını artırarak beyin fonksiyonlarını iyileştirebilir. Özellikle pancarın, karar verme ve çalışma belleği gibi daha üst düzey düşünme ile ilişkili bir alan olan beynin ön lobuna kan akışını iyileştirdiği gösterilmiştir. Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan bir araştırmada 2 hafta boyunca günde 250 mL pancar suyu tüketenlerde bilişsel işlev testi sırasındaki reaksiyon süresinin %4 daha hızlı olduğu tespit edilmiştir.

 

KANSERLE SAVAŞIR: Pancar betain, ferulik asit, rutin, kaempferol ve kafeik asit gibi kanserle mücadele etme özelliğine sahip bileşikler içerir. Test tüpü çalışmaları pancar özünün kanser hücrelerinin bölünmesini ve büyümesini yavaşlatabileceğini göstermiştir. Diğer çalışmalar, daha yüksek kan betain seviyelerine sahip olmanın daha düşük kanser geliştirme riski ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

 

Pancar, dengeli bir diyette mutlaka olması gereken besinlerden biridir. Yağ ve kalorilerisi düşük; ancak su oranı yüksektir. Bu da enerji alımınızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Pancarı içecek karışımlarına veya diğer tariflere dahil ederek diyetinizin kalitesini yükseltebilir, meyve ve sebze alımınızı kolayca artırabilirsiniz.

UZMAN DİYETİSYEN İREM YILDIZARŞİV YAZILAR