Naci Sapan | Özgür ve demokratik yarınlar için… | Güney Gazetesi Mersin
Naci Sapan

Özgür ve demokratik yarınlar için…


 

İki farklı zamanlı cinayet, suikast, ülkenin kara lekesi olarak alnımızın tam ortasında duruyor.

İki net örnek olduğu için, yıldönümleri aynı olduğu için; Uğur Mumcu ve Gaffar Okan cinayetlerine atıfta bulunmak istedim. Doğrusu, alnımızdaki kara leke sayısı 2 tane değil, yüzlerce aydınlanmamış kara leke var alnımızda!

‘Yüzlerce faili meçhul cinayet’ ülkenin alnında ciddi bir kara leke!

Dün şunu hissettim, Mumcu ve Okkan, aradan uzun yıllar geçse de anılarıyla aramızdalar, hala dipdiriler ve bizden katilleri soruyorlar.   

Bu ülkenin, bu güzel insanlara karşı sorumluluğu var.

Demokratik, özgür yarınlarda bu sorumlulukları mutlaka yerine getirmemiz gerekir.

*

Demokratik, özgür yarınlar için ne yapmalı?

Elimizde fırsat var.

Tarihi de verdiler.

14 Mayıs 2023 özgür yarınlar için uygun bir mevsim, uygun bir tarih.

Türkiye'nin halkları kendi geleceği için, özgür ve demokratik yarınları için sandığa gitmeli, değişim-dönüşüm için imzasını koymalıdır. Sağlıklı bir toplum yapısı için mutlaka bu değişimi sağlamalıyız.

Ne yapmalı sorusunun net cevabı; sandıktır, 14 Mayıstır.

14 Mayıs, hak, hukuk, adalet şiarının kendisini net bir şekilde ifade edeceği tarih olarak ikinci yüzyılın başlangıç tarihine not düşülmelidir.

*

Disiplinsizlik, sağlıklı toplum ve insan ilişkileri içinde kabul gören, görecek olan bir durum değil. Ailede, okulda, işyerinde, yaşadığımız, il, ilçe, köy, mahallelerde kurduğumuz, yürüttüğümüz ilişkilerin sağlıklı, düzenli olması için disipline ihtiyaç var. Toplum yaşamının sosyal alanları için disiplin ne kadar gerekli ise, devlet-birey-toplum ilişkileri açısından da son derece önemlidir. 

Devleti ve milleti disiplinsizlikle tanıştıran bir zihniyetin yönetim anlayışının hâkimiyetinde nereye kadar yol alınabilir?

Bu anlayışın bir an önce devreden çıkması gerekiyor.

‘Ben yaptım oldu’ demekle demokratik toplumların yönetilemeyeceğini 14 Mayıs’ta, İstanbul örneğinde olduğu gibi çok net hareketlerle ortaya koymak elzemdir. Devleti ve Milleti bu disiplinsiz anlayış sahasının dışına taşımanın tam da zamanıdır.

 ARŞİV YAZILAR