Kemal İstek

Kemal İstek

Özveren’in ‘Yol ve Yolcu’sunu anlamak için...


CHP kongresi için herkes bir şeyler söyledi; fakat iyi geçti diyeni hiç görmedim.

İl Başkanı Adil Aktay bile eleştirilerden ders çıkartacağını söyledi. Demek ki; eleştirilerde doğruluk payı var.

Bir de kamuoyunda şaşkınlık var; çünkü Ak Parti’yi demokrasi konusunda yerden yere vuran CHP, parti içi demokrasi de sınıfta kaldı. Şöyle, iki adayın yarıştığı, havalarda sandalyelerin uçuştuğu, kıran kırana bir kongre olsaydı, yani eski CHP gibi çok daha iyi olurdu.

Tabi şimdi CHP’de parti içi demokrasi yok da başkalarında var mı? Al birisini çal ötekisine misali. Demokrasiyi savunarak anti demokratik bir yapının oluştuğunun herkes farkında. Aslıda sorun büyük ama ilgi küçük.

Fakat bir gerçeğin altını çizmem gerekiyor: Bu millet bu parti padişahlığını çok seviyor. Osmanlı’da bir padişah vardı; bugün her partinin başında padişah yetkilileriyle güçlendirilmiş parti genel başkanları var. Partiler kanunun değişmesi gerek diyen bütün liderler, hep topu taca atıp duruyorlar. Peki bunun değişmesi için bir darbe mi gerekiyor? Kesinlikle darbelerden çok çekmiş bir millet olarak bunu asla istemeyiz. Peki meclis buna el atar mı? Hiç sanmam?

Çünkü sistem çok tatlı, dokunmayın şabanıma.

İşin seçimlerde millete düşmesi de imkanız; çünkü büyük çoğunluk sesiz, tepkisiz, ilgisiz, koyun gibi maşallah!... Önüne ne koysan onu yer, demokrasi memokrasi bunlara kafa yoracak halde mi? Herkes teknolojiyle hayata bağlanmış, bir de geçim derdi yüzünden kafasını işten kaldıramayan insanların neyine demokrasi, para lazım para!..

Eskiden ülkeyi yönetenler diken üstünde görev yaparlardı. Şöyle bir 68 kuşağını düşünüyorum da; bilinçli, özgüven sahibi insanların karşısında iktidarlar her zaman tetikte duruyordu. Bugün bile 68 kuşağı ayrıcalıklı yerini kurumakta.

Ülke sorunlarına sahip çıkan bu kuşağın öyküsünü geçtiğimiz günlerde Eğitimci- Yazar Ali Özveren’nin ‘YoL ve Yolcu’ adlı kitabında okuma fırsatı buldum. Özveren, yazım kalitesi yüksek, içerik yüklü bir çalışma ortaya koyarak ürettiği biyografisinde bugüne kadar bilinmeyen pek çok konuyu kaleme almış.

Gelin Eğitimci-Yazar Özveren’in kitabını okuyun, sağcısıyla, solcusuyla 68 kuşağını daha iyi anlamak için...      ARŞİV YAZILAR