Mehmet S. Nane

Mehmet S. Nane

Libya, Kaddafi ve bir hak teslimi (2)


Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 yılında yaptığı Kıbrıs Barış Harekâtı’nda müttefikimiz olan Amerika Birleşik Devletleri ambargo koyarken tek yardımda bulunan Kaddafi’nin Libya’sıydı. Petrol sıkıntısı çeken Türkiye’nin imdadına yetişmişti. Hatta o sıralarda temininde sıkıntı yaşanan araç lastiği yardımında bile bulunmuştu.

(Türkiye, AKP iktidarı eliyle Kaddafi’ye 37 sene sonra gönül borcunu ödedi!

Batılı emperyalistlerin Libya’ya NATO ile saldırması operasyonunda İzmir’i karargâh olarak kullandırdı. Ayrıca deniz kuvvetlerine bağlı gemi ve denizaltılar yollayarak maalesef fiilen de bu işe dahil oldu. NATO’nun bu operasyonuyla Kaddafi linç edildi!)

 

Kaddafi artık emperyalist batının hedefindeydi. Kural ve hukuk tanımaz batılı devletler 1986 senesinden itibaren Libya’yı bombalamaya başladılar. Kaddafi‘nin çocuklarını ve torunlarını katlettiler.

Emperyalist ülkeler asla tahammül edemedikleri bu sosyalist ve milliyetçi liderle uğraşmaktan hiç vazgeçmediler. Çünkü onlara boyun eğmiyor ve bağımsız hareket ediyordu. 

Nihayet, alçakça bir şekilde ülkesini karıştırıp iç savaş çıkardıktan sonra Ekim 2011’de de linç edilmesini sağladılar.

 

Emperyalist batı bir daha bir defa daha çirkin, iğrenç ve tiksinti verici yüzünü göstermişti. Petrol gelirlerini kendilerine peşkeş çekmediği ve boyun eğmediği için bir lideri bu şekilde yok etmişlerdi.

 

Şimdi tekrar Erbakan’ın 6 Ekim 1996’da Kaddafi’nin sözlerine verdiği cevaba dönebiliriz. Evvela Kaddafi’nin o görüşmede Kürtlerin özgür olması (!) gerektiğini söylediğini ve haddini aştığını hatırlatalım. 

Erbakan, emperyalist ülkelerin Türkiye’yi bölme çabalarına da değinerek Kaddafi’nin bu hezeyanlarına karşılık vermiştir.

Söz konusu olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibar ve onurudur.  

Ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı söyleneni cevapsız bırakmamıştır.

 

Kaddafi’nin bu densizliği ve hadsizliği farklı bir şeydir, savaş içinde ve zor durumdayken Türkiye’ye yardım eli uzatması farklı bir şey.

Takındığı yanlış tutum, geçmişte gösterdiği büyük dostluğu ve kardeşliği gölgelemez!

Ayrıca hak teslimi olarak, Kaddafi’nin batılı emperyalistlere karşı olan doğru ve kararlı tavrını da saptamamız lazım. Yöntemleri farklıydı; bu ayrı bir konu fakat öz ve esas budur.

 

Libya ile çok sıcak gelişmeler yaşadığımız şu günlerde, asker gönderme kararı da alınmışken bu ülkeyle ilişkilerimizde hata yapılmamalıdır. Bu konuda yakın tarihi iyice incelemekte fayda vardır.

 ARŞİV YAZILAR