Yasemin Toklucu

Yasemin Toklucu

Şamar oğlanı olduk


16. ve 17. yüzyıllarda feodal düzenin hakimiyeti sonucu, üst sınıf ve alt tabaka arasındaki uçurum iyice açılmıştı. Öyle ki soylu kesim, kendisini halktan çok üstün görüyor ve onlarla herhangi bir yakın temas kurmaktan kaçınıyordu.

 

Dolayısıyla saray mensubu ve asilzade çocuklarının halkın arasına karışıp, onlarla aynı dersliklerde eğitim almaları düşünülemezdi. Doğal olarak en iyi hoca ve alimler, saray, şato ve konaklara bu çocukların ayağına getiriliyordu.

 

Ancak o dönem eğitim sırasında dayak ve cezalandırma çok yaygındı ve tabi ki bu yöntemin soylu çocuklar üzerinde kullanılması mümkün değildi.

 

BİRİ SUÇ İŞLİYOR DİĞERİ DAYAK YİYOR!

 

İşte buna çözüm olarak alt tabakadan olan bir çocuk, ders sırasında bu dayağı yemek için hazır bulunuyordu. Asilzade çocuğunun işlediği her hatada şamar ve sopayı bu çocuk yiyordu.

 

Diğer bir ayrıntı da, derse katılan bu halk çocuğunun bir şeyler öğrenmemesi için sağır kimseler arasından seçilmesi ya da bilhassa bu iş için sağır edilmesiydi.

 

Şimdi bu hikayeyi neden anlattık gelelim işin özüne...

 

Tarsus’ta temeli atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı aradan geçen 8 yılda bir arpa boyu yol alamadı. İşletmeyi alan firma işten çekildi. Geçen yıl bitiminde üst yapı ve işletme ihalesine çıkıldı. 4 Şubat olarak belirlenen telif verme süresi 16 Mart'a ertelendi.

 

Mersin-Antalya karayolu, 2003 yılında başlatılan Akdeniz Sahil Yolu projesi ile 4 saatte birbirine bağlanacaktı.17 yıldır tünelin sonunu gören olmadı.

 

Tarsus-Sahil Bandı Projesiyle Mersin, Antalya'nın Belek'i olacak dediler. Yol yaptılar, alt yapı yaptılar... Bölgenin coğrafi yapısını turizme el verişi hale getirdiler... Bölgede her şey tamamlandı ama yatırımcılar hala harekete geçemedi... Döndü bu projede yılan hikayesine...

 

Merkezi hükümet tarafından yürütülen projelerde durum böyle. Dönelim yerel yönetime...

 

Yerel yönetimde de durum pek farklı değil!

 

Mersin Büyükşehir Belediyesinin ihaleleri ard arda iptal ediliyor.

 

İlk önce akaryakıt ihalesinde krizle karşı karşıya kalan Büyükşehir Belediyesi, en önemli projesi olan Metro Projesi yeterlilik ihalesinin iptali ile ikinci şoku yaşadı.

 

Yetmedi...

 

Yine Büyükşehir Belediyesinin Tevfik Sırrı Gür Lisesi önünde yapacağı Akdeniz ilçesi Katlı Otopark ve Kentsel Tasarım Projesinin de ihalesi iptal edildi.

 

Turizmde köstek bize, ulaşımda köstek bize, ihracatta köstek bize. Uçağa binmek için Adana yollarını ezberledik, metroya binme hayalimiz kursağımızda kaldı, Antalya ulaşım yolumuz bitmedi gitti, akaryakıt israfını önleyelim dedik o da başka bahara kaldı.

 

O zaman doğru soruyu soralım; biz kimin ya da kimlerin şamarını yiyoruz?

 

Kimin için sağır çocuk olduk? 

 

Siyaset, tıkanan yolları açmak değil miydi?ARŞİV YAZILAR