İrem Yıldız | BEL ÇEVRESİ YAĞLARINI AZALTAN BESLENME | Güney Gazetesi Mersin
İrem Yıldız

BEL ÇEVRESİ YAĞLARINI AZALTAN BESLENME


Tıp uzmanları genellikle deri altı yağın aksine visseral yağa atıfta bulunurlar. Basit bir ifadeyle visseral yağ vücudunuzun daha derinlerinde yani organlarınıza daha yakın depolanan yağ anlamına gelir. Visseral yağın genellikle deri altı yağdan daha tehlikeli olduğu kabul edilir. Çalışmalar, bel çevresindeki yağ artışının kalp hastalığı, diyabet, felç ve yüksek tansiyonu gibi bir dizi ciddi sağlık şikayeti riskini artırdığını göstermiştir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar bel çevresi yağlanması ve kanser arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Şimdiye kadar iç organlardaki yağ seviyelerini etkilediği doğrulanan faktörler diyet, kilo ve aktivite seviyeleridir. İstenmeyen karın yağlarından kurtulmanın en iyi yolu, sağlıklı bir kilo ve aktif bir yaşam tarzı için çalışmaktır.

Sağlıklı Bir Diyet Sürdürün: "Karın yağını için diyet planı" diye bir şey yoktur; ancak faydalı besinler açısından zengin dengeli bir diyet, genel sağlığınızı iyileştirmek için çok önemli bir adımdır. Yeterli miktarda protein tüketmek ve onu doğru kaynaklardan almak kesinlikle kilo verme yolculuğunuzda size yardımcı olacaktır. Protein açısından zengin besinler, kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, bu da açlığı ve buna bağlı olarak genel kalori alımınızı azaltabilir. Protein, aktif bir yaşam tarzı için de gereklidir. Enerji sağlar ve kaslar dahil vücudumuzu büyütmek ve onarmak için kullanılır. Sağlıklı protein kaynakları arasında; kuru baklagiller, peynir, yoğurt ve süt, somon veya uskumru gibi yağlı balıklar dahil balık türleri, yumurta, tofu, tempeh ve diğer bitki bazlı et alternatifleri, yağsız et, organik tavuk ve diğer kümes hayvanları yer alır. Diğer önemli adım yemeklerinizi yüksek lifli nişastalı yiyecekler etrafında oluşturmanız ve her gün en az 5 porsiyon meyve ve sebze yediğinizden emin olmanızdır. Yağsız proteinleri, kompleks karbonhidratları ve sağlıklı yağları tercih edin. Nişastalı besinler olarak da bilinen kompleks karbonhidratlar, enerjiyi yavaşça serbest bırakır ve kan şekerimizin düzenlenmesine yardımcı olur. Sağlıklı nişastalı besinler arasında; tatlı patates, esmer pirinç, kepekli makarna, yulaf, tam tahıllı ekmekler yer alır. Bir diğer sağlıklı adım ise yağ seçimidir. Yağ, vücudumuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu temel bir makro besindir. Ancak, çok fazla ve yanlış türde yediğimizde yağ bir sorun haline gelir. Tüm yağlar eşit yaratılmamıştır. Kilo vermek istiyorsanız, diyetinizdeki trans ve doymuş yağ seviyelerini azaltmaya çalışmalısınız. Şeker veya katkı maddeleri bakımından yüksek olabilen az yağlı paketli ürün seçenekleri tercih etmek yerine, sağlığınızı gerçekten iyileştirebilecek sağlıklı yağlar açısından zengin doğal besinleri seçmelisiniz. Sağlıklı yağlar içeren besinler arasında; zeytin, kolza tohumu ve zeytinyağı, avokado, yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb.) yağlı balık türleri yer alır. Her bir aşamada porsiyon kontrolü yapılmalı, çok çeşitli besinler tüketilmeli ve ne tür besinler tüketildiğine dikkat edilmelidir.

Şeker Tüketimini Azaltın: İlave şeker içeren çok fazla besin tüketiyorsanız, muhtemelen "boş kaloriler" tüketiyorsunuzdur. Şekeri, özellikle ilave şekeri azaltmak, kalori alımını azaltarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yüksek düzeyde şeker içerebilen gazlı içecekler, enerji içecekleri ve sporcu içeceklerini azaltın. Çay veya kahvede şeker kullanmayın. Meyve suları ve smoothie'ler de yüksek düzeyde şeker içerir. İlk aşamada alımını günde 150 ml ile sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca alkol şeker ve kalori bakımından da çok yüksektir. Alkol tüketimini azaltmanın çeşitli sağlık yararları olacaktır; kilo vermek bunlardan sadece bir tanesidir.

Aerobik Egzersiz Yapın (Kardiyo): Sağlığınızı iyileştirmenin ve kalori yakmanın etkili bir yoludur. Göbek yağını hedef alan belirli bir egzersiz yoktur, bu nedenle bunun yerine tüm vücut içeren programları tercih edin. Araştırmalar, kardiyo ve kuvvet antrenmanının bir kombinasyonunun, daha fazla kilo kaybına yol açabileceğini göstermektedir.ARŞİV YAZILAR