Prof. Dr. Erkan Aktaş  | CHP’de aday belirleme krizi ve Mersin örneği | Güney Gazetesi Mersin
Prof. Dr. Erkan Aktaş 

Prof. Dr. Erkan Aktaş 

CHP’de aday belirleme krizi ve Mersin örneği


Tarsus'ta Belediye Başkanı, CHP'den ayrılarak Memleket Partisi'nden aday olacağını duyurdu. Mezitli'deki mevcut CHP'li Belediye Başkanı ise bağımsız aday olarak seçime gireceğini açıkladı. Yenişehir'de de, bir önceki dönemin CHP'li Belediye Başkanı bağımsız aday olarak yarışacağını belirtti. Bu durum, sadece Mersin'de değil, diğer illerde de benzer şekillerde yaşanıyor.

Sorulması gereken soru şu: Neden bu tür krizler ortaya çıkıyor?

*

Hatırlanacağı üzere, Özgür Özel genel kurultayda ön seçim yapılacağına dair söz vermişti. Ancak bu söz, diğer verilen sözler gibi tutulmadı.

Yeni yönetim bir önceki yönetim gibi, kendi pozisyonlarını koruma ve kendilerine sadık belediye başkanı adayları bulma yolunu tercih etti.

Bu durum, parti tabanında ciddi rahatsızlıklara yol açtı. Geçmişte geleneksel CHP çizgisinde politika yapmış ancak şimdi genel merkezin keyfi kararlarını benimsemeyen kişiler, bağımsız olarak ya da başka partilere geçerek duruşlarını göstermeye başladılar.

Daha önce büyük koalisyonlarla kazanılan belediyelerde, Özgür Özel ve ekibinin aday belirleme konusundaki keyfi tutumları nedeniyle partide büyük bir rahatsızlık baş gösterdi.

Mersin CHP Değişim Hareketi'nin bir üyesi olarak, bu sürecin bu şekilde ilerlemesi büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Değişimi kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan yeni yönetimine karşı çıktık. Değişime karşı olan pek çok kişi, çıkarları için yeni yönetimin yanlış politikalarına sessiz kalırken, biz muhalefet etmeye devam ettik.

*

Politik zemin bu kadar değişken iken, bir gün önce yan yana yürüdüğünüz insanlarla ertesi gün muhalefet edebiliyorsunuz. İronik olarak, değişimi desteklediğimiz için eleştirilen bizler, şimdi değişim adı altında bizi hayal kırıklığına uğratanları eleştirdiğimiz için eleştiriliyoruz.

Bizim yaşadığımız hayal kırıklığına karşı tutumumuz da doğal olarak biraz sert oldu.

*

Mersin'deki duruma gelince, genel merkezin aday belirleme sürecindeki hataların en büyük yansımalarından biri Mersin'de yaşandı.

Aday belirleme süreci, parti tabanında ciddi sıkıntılara neden oldu. Tabandan gelen tepkilere kayıtsız kalmayan belediye başkanları, bağımsız aday olma kararı aldılar.

Bu yaşananlar, CHP'deki değişimin ileriye mi yoksa geriye mi doğru olduğu tartışmalarını alevlendirdi. CHP'nin güçlü olduğu ilçelerde yaşanan bu kriz, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer'in alacağı oyları da etkileyebilir.

Tarsus'ta rekor oy alan bir belediye başkanının bu şekilde aday gösterilmemesi, seçimleri riske atmıştır.

*

Mezitli'deki durumun vahametini ise şu üç saptama açıkça ortaya koyuyor:

1. Belediye yönetiminden memnuniyet oranı en yüksek ilçe.

2. Mevcut beldeye başkanını destekleyen güçlü bir örgüt.

3. Anketlerde birinci çıkan bir belediye başkanı.

*

Bütün bunlara rağmen aday gösterilmeyen Neşet Tarhan, son ana kadar bekledi. Genel merkeze bu durumu anlatmaya çalıştı.  Birçok kişi devreye girdi ancak, belirli bir kişiden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bu noktaya gelindi.

Yaşanan bu durum karşısında, ben dahil birçok kişi, başkanı bağımsız aday olması konusunda ikna etmeye çalıştık.

Başkan, son ana kadar genel merkezden gelecek bir haber bekledi. Ancak haber gelmeyince, tabanın önemli bir kısmının desteğiyle bağımsız aday oldu.

28 Mayıs'tan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

*

Peki, seçmenler bu yaşananlar karşısında ne yapacak? Bunu da diğer yazımda ele alacağım.ARŞİV YAZILAR