Prof. Dr. Erkan Aktaş  | 31 Mart Yerel Seçimleri ve Değişimin Yönü | Güney Gazetesi Mersin
Prof. Dr. Erkan Aktaş 

Prof. Dr. Erkan Aktaş 

31 Mart Yerel Seçimleri ve Değişimin Yönü


31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan değişim dalgası, CHP'yi kazananlar arasına taşıdı. Birçok bölgede büyük başarılar elde edilerek, rekor oylar toplandı. Türkiye'nin böyle bir değişime ihtiyacı vardı. Elbette bu sürecin kaybedenleri de oldu. Mersin CHP'de daha nitelikli bir değişimi hedefleyerek, bu yenilenmenin öncüsü olmaya çalıştık. Birçok kişi değişim rüzgarının nereye eseceğini kestiremezken, biz Mersin'de değişimin öncülerinden biri olduk ve inandıklarımız doğrultusunda hareket ettik.

 

Özellikle Mersin'deki CHP aday belirleme sürecine itirazlarımızı dile getirdik. Değişimin sadece gerçekleşmesi değil, aynı zamanda niteliğinin de önemli olduğuna inanıyoruz. Ön seçim yapılmasını ve memnuniyet anketlerinin kullanılmasını önerdik. Mezitli'de ileri demokrasi adına Bağımsız Aday Neşet Tarhan'ı destekleme kararı aldık, ancak Mersin Büyükşehir ve diğer 12 ilçede CHP'yi destekledik.

 

Neşet Tarhan'a ileri demokrasi ve ilkeleri uğruna büyük bir risk alarak mücadele ettiği için teşekkür ediyorum. Mezitli Belediye Başkanı seçilen Ahmet Serkan Tuncer'i tebrik ederken bağımsız adayları destekleyenlere yönelik nefret dilini kabul etmediğimi ve karşı çıktığımı da vurgulamak istiyorum. Umarım Sayın Tuncer bundan sonra daha kapsayıcı ve uzlaşmacı bir tutum izler.

 

İnanıyorum ki, siyasette son sözü, sembollerle yol alanlar veya geçici rüzgarlara kapılanlar değil, ilkeleri uğruna gerekirse rüzgara karşı durabilenler söyleyecektir.

 

SaygılarımlaARŞİV YAZILAR