Bekir Yıldız

"Berendi Romanı ve Adalet"


Şehrimizin başarılı eğitimci ve Kamu Yöneticisi Hüseyin Namlı'nın ilk eseri olan "Berendi" romanını okudum.

 

Bolkar'dan Bağımsız Korsika'ya Ay Kayası...

 

Bolkar'dan başlayan romanın sonuna geldiğimin farkına bile varmadım çünkü sürükleyicilik kelimesi eksik kalıyor. Sarsıcı bir konusu var.

 

Roman beni düşünceler arasında gezdirdi durdu. Düşünceden düşünceye sürüklendim.

 

Yörüklerin doğa ile mücadelesini düşündüm. Bahtlarına zorluk ve cefa düşmüş, dev yürekli insanları... Yaşamın adaletsizliğinden payını fazlası ile almış al yanaklı, kara kaderli çile taşıyıcılarını...

 

Korsika halkının bağımsızlık mücadelesini düşündüm. Ada halkının, özerkliği ve bağımsızlığı ne kadar çok istediğini... Bu sevda için seçimlerdeki çabalarını... Kazandıkları seçimin sonuçlarının görmezden gelinişini düşündüm.

 

Zihnim beni adalet kavramına götürdü. Adalet... Ne kadar değerli bir kavram.

 

Adaletiyle ünlü Sasani hükümdarı Nuşirevan'ın sarayının balkonundan "adalet zinciri" adıyla bilinen bir zincir sarkarmış. Adaletsizliğe uğrayanlar gelip bu zinciri çeker, zincirin şakırtısı hakimleri uyandırırmış. Adalet tesis edilmedikçe Nuşirevan'a bile uyku harammış. Zillerle donatılmış adalet zinciri 7 yıl çalmamış. Herkes huzur tamamen sağlandı diye düşünürken bir gün zil çalmaya, zincir şakırdamaya başlamış. Zili çalan çelimsiz, zayıf, kaburgaları sayılır, kaderine terk edilmiş bir eşekmiş. Hükümdar, sahibini buldurup eşeğin hakkını teslim etmiş.

 

Kant'ın dediği gibi: "Adalet dünyadan kalkarsa, insan hayatına değer verecek bir şey kalmaz." Eşek de olsak insan da, adalet her zaman her yerde şart...  Adaletsiz ülkede hukuk ıslanmış bir kibrit ucudur.

 

Adaletsizliğe karşı dik ve onurlu duruşu ile örnek olmuş, şehrimizin büyük mücadelecisinin "Berendi" isimli romanını tüm dostlara tavsiye ederim.ARŞİV YAZILAR