Zeynep L.

Ev işleri


Dünya’nın büyük bir çoğunluğu evden çalışmaya başladığından beri korona-boşanmaları, evlenmeleri, ayrılmalarıyla ilgili sosyal medyada ve haberlerde bir çok paylaşım oldu. İlişkilerin bu kadar etkilenmesinin en büyük sebebi gidecek bir yer olmayınca evlerimizi paylaştığımız insanlarla kalmak zorunluluğu. Gidecek ofis, yapabilecek gündelik işler, görebilecek insanlar varken öncelerinde eskisi kadar göz önünde olmayan problemler ortaya çıkabiliyor.

Sonuçları her zaman evi paylaşan her bireyin yararına değil, mesela kadına karşı şiddette dünya çapında büyük bir artış var. Bir çok barınak sağlık endişeleriyle kapılarına dayanan yeni kişileri kabul edemiyor. Aile mahkemeleri ve boşanmalar esaslı servis olarak görülmeyebiliyor ve olan mağdura oluyor.

Bazı sonuçları ise bir nevi umut verici. Bu hafta okuduğum birkaç kaynağa göre Japonya’da son bir kaç ay içerisinde aile içi görev paylaşımında gözle görülür bir değişim olmuş. Dünya’nın bir çok ülkesinde aile sahibi kadınlar çoğu zaman hem çalışmak hem de ailesine bakmak durumunda kalıyor, bu yüzden de hem işlerinde yükselmekte zorluk çekiyorlar hem de eşlerinin iki katı iş yapmış oluyorlar.

Japonya dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında ama yapılan bir araştırmada normal şartlarda evde yapılan işlerin neredeyse tümünün kadınlar tarafından üstlendiği tespit edilmiş. Sosyal mesafeleşme zamanı geldiğinde sabah uyanıp ofise gitmeyen erkek aile bireyleri kadınların üzerine düşen yükü gözlemleme durumunda kalmışlar. Bu vesileyle ev işlerini daha eşit bir şekilde paylaşır bir hale gelmişler. Bu değişim kalıcı mı gidici mi zamanla göreceğiz.

Evlerimizde eşlerimizle, çocuklarımızla, belki de ev arkadaşlarımızla kaldığımız ve başka pek kimseyi görmediğimiz zamanlarda herkesin görev paylaşımı, tutumu, ev hali göz önüne seriliyor. Umarım bu karanlık zamanın dışına çıktığımızda herkes birbirini daha iyi anlayarak, birbirine müteşekkür olarak çıkacak.ARŞİV YAZILAR