İlkay  Adalıoğlu

BİTMEYEN RÜYA..


Nasıl ABD yıllardır Küba' yı yok etme hayali kuruyorsa bu memlekette de sağ iktidarların İş Bankası'nı ele geçirme rüyası bitmek bilmiyor. Mevcut iktidarın bir süredir ısrarla üstünde durduğu İş Bankası meselesi kısa aralıklarla sık sık gündeme gelince bankanın tarihini bilmek farz oldu.

Büyük Önder Mustafa Kemal' in direktifleriyle İş Bankası, 26 Ağustos 1924 tarihinde kuruluyor. Atatürk, 5 Eylül 1938'de kendi el yazısıyla bankadaki hisselerini Cumhuriyet Halk Partisi' ne bırakıyor. Ancak denetleyici olarak. Yüzde 28'lik hisselerin gelirlerinin ise Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu' na aktarılmasını vasiyet ediyor. ( Yani penguen medyanın dediği gibi gelirler CHP'nin kasasına girmiyor)

İş Bankası ilk olarak 1953'de Demokrat Parti’ nin iştahını kabartıyor. Menderes' in denemelerinin ardından Kenan Evren de bu rüyaya kapılıp kısa süreli de olsa amacına ulaşıyor. Ancak yanlış hesap Bağdat' tan döner hesabı, Anayasa Mahkemesi bir süre sonra hisselerin CHP' ye devrine hükmediyor.

Çok geçmeden 90'lı yıllarda ise bu kez siyaset-cemaat işbirliğiyle İş Bankası Operasyonu başlatılıyor. Zaman Gazetesi ve cemaatin diğer yayın organlarında konu, tartışmaya açılıyor.  Bankanın durumu, siyasal islamın gözünü kamaştırmaya devam ettikçe 2006' da bu kez var güçleriyle üstüne gidiyorlar. Ancak o zamanki konjonktür buna izin vermiyor. Mevcut iktidar, 2014' de yeniden, 2019'da bir daha ve 2020' de yine aynı başlığı açıyor.

Yani İş Bankası' nı ele geçirme projesi Bir Fetö Projesi.... Peki neden?... İş Bankası' na ısrarla neden el konmak istendiğini anlamak için bankayı da tanımak gerekiyor. İş Bankası, Mustafa Kemal Atatürk' ün isteğiyle kurulmuş, Cumhuriyetin ekonomi modelini yansıtan büyük bir şirket. İleri görüşüne burada da hayran olduğum Atatürk, o sermayeyle bu şirketi kurduğunda sağlam bir şekilde ayakta kalabilsin diye iştirakler almış.  Maden şirketi... Bu maden şirketinin de bankaya destek olarak çalışması sistemini oluşturmuş. İşte bu model, çok başarılı olduğu için sağ iktidarlar yıllardır bu büyük şirketi ele geçirmeye çalışıyor. Mevcut iktidar, iştirakleri ele geçirmek için var gücüyle bastırıyor. Çünkü esas para iştirakler ve munzan sandığında... İş Bankası, AKP' nin vahim yanlışlarla dolu ekonomik politikalarına rağmen dünyanın 75. büyük bankası. Şu anki değeri 30 milyar TL. Ve 50 milyar TL öz kaynağa sahip. İktidarın gözünü kamaştıran mevduatı 295 milyar. Bahse konu banka, 2018'de 7 milyar TL kar ediyor. Bütün spekülasyonlara karşın 2019' da da 6.1 milyar kara geçmeyi başarırken AKP' nin başına eski vekilleri, eski bakanları yerleştirdiği kamu bankalarının üçü de geçen yıl 3 milyar TL görev zararı yazdı. Neden? Çünkü onlar yandaş iş adamlarına kredi aktarmak ve yandaş medyaya ilan vermekle meşgullerdi.

Peki bu sistematik, ısrarlı saldırı neden? En önemli neden, Atatürk' ün mirasını yok etmek. Cumhuriyetin ekonomi modelini ortadan kaldırmak. Çünkü bu adamların Atatürk ve cumhuriyetle ilgili başından beri sıkıntıları var. İş Bankası’ nın iştiraklerinin tamamı bugün dünyada yüzümüzü ağartan işler yapıyor. Geçen sene ekonomimize 382 milyar katkıda bulunmuşlar. Hal böyle olunca bu ekonomik tabloya hakim olma iştahları artıyor. İştiraklere el koyup, kaynakları kullanma istekleri büyüyor. Yönetimi ele geçirip yandaşa istediği krediyi vermek, bankayı Varlık Fonu' na katarak yurt dışından istedikleri krediyi alabilmek gibi amaçları var. Çünkü dünyanın en büyük 75. bankasını Varlık Fonu' na dahil ederseniz her yerden kredi bulabilirsiniz. Evet sonuç belli. Bu kadar yoğun üzerine gittiklerine göre bu iş mahkemede bitecek. Ve o yargılamalardan sonra göreceğiz, Miras Hukunu' nu alt üst edecek fiyasko kararlara mı imza atacaklar? Yoksa 'bu memlekette hala adil, güvenilir, dimdik, teslim olmamış hukuk adamları varmış' diyebilecek miyiz?ARŞİV YAZILAR