Bekir Yıldız

"Mersin’e Osman Şahin Müzesi Açılıyor"


İnsanlar tarih boyunca yaşamlarına ait her şeyi biriktirip sergileme gereği duymuşlar. Başlarda savaş ganimetlerini sergilemişler. Daha sonraları övündükleri geçmişlerinden kalan eşyaları sergilemeye başlamışlar.

 

Eskiye olan merakımız gelecek kuşakların merakını giderici işler yapmaya sürüklemiş insanları.

 

Başlarda basit ve düzensiz bir şekilde yapılan sergileme sanatı ilerleyen zamanlarda daha düzenli ve sistemli hale gelmiş. Bu durum da müzelerin doğmasını sağlamış.

 

Ülkemizdeki önemli müzelerin tamamı hakkında bilgi sahibiyim. Müzelerimizin birçoğu devlet kontrolündeki kamuya ait kurumlar. Keşke olmasalardı diyorum. Çünkü müzelere çok az ödenek ayrılıyor. Müzecilik eğitimi almamış personeller çalıştırılıyor. Çoğu müzedeki görevli sergilenenler hakkında bile bilgi sahibi değil.

 

Müzecilik konusunda teknolojik gelişmelere ayak uyduramıyoruz. Hal böyle olunca çağdaş müzeciliğin gerisinde kalıyoruz.

 

Modern müzecilik sistemlerini ülkemizde uygulayan özel müzeler var. Muazzam bir sistem kurmuşlar. Koç Müzeleri ve İstanbul Modern Müzesi buna örnek gösterilebilir. Gezip görmenizi ısrarla tavsiye ederim.

 

İstanbul Oyuncak Müzesinin kurucusu Sunay Akın "Müzeler toplumların hafızasıdır. Bir ülkede aydınlanmayı, demokrasiyi ve adaleti esas kılacaksanız atacağınız ilk adım müzecilik alanında olmalıdır" diyor.

 

Sunay Akın bu sözünü kanıtlar nitelikte bir adımı şehrimiz Mersin için atıyor. Mersin'e Osman Şahin Müzesi kurulmasına öncülük ediyor.

 

Şehrimizin ve edebiyatımızın büyük ustası Osman Şahin'in başta Yörük kültürüne ait birikimlerinin sergileneceği müzenin şehrimize çok yakışacağı düşüncesindeyim.ARŞİV YAZILAR