Yasmina Lokmanoğlu

ULUSLARARASI SLOWFOOD PAZARI TARSUS’A GELİYOR...


Slowfood Yeryüzü Pazarları doğal ve geleneksel yöntemlerle satış yapılan üretici pazarlarıdır. İyi, temiz ve adil yöntemlerle üretilen ve paketlenen ürünler satılır. Alınan her gıdanın üzerinde tüketiciye ne aldığını, ürünün nerede ve nasıl yetiştiğini açıklayan bilgi etiketleri mevcuttur.

Slowfood Vakfı isim hakkını verirken kendi kıstaslarının uygulanmasını şart koşar. Hayvan ve çevre haklarına saygılı olmak, yöresel ürün kullanmak, ürünleri yetiştirirken zirai ilaç kullanılmadan yapılan tarım uygulamaları kabul edilmektedir. Alınan her ürünü gönül rahatlığıyla evde ailenizle tüketmenizi sağlayan pazarlardır. 50 km. çapındaki alanda yetiştirilen ürünler satılır. Yüzde 10 oranında da misafir üretici yine bölgeden kabul edilebilir.

Yeryüzü pazarları iki şekilde kurulur. Birincisi o kentte mevcut olan Slowfood birliği yerel yönetim ve odalardan talep eder. Belediye, ilgili odalar ve üreticilerle birlikte yeryüzü pazarı kurdurmak için talep eder, yönetilmesi için önderlik yapar. İkinci yöntem ise yerel yönetimin yeryüzü pazarı açmak üzere Slowfood Vakfı’na doğrudan başvurmasıdır. Kıstasları yerine getirir ve açar.

Dünyada sadece 69 adet Slowfood Yeryüzü Pazarı vardır. Yaşayan kent ve bölge halkının yoğun olarak kullandıkları gıda alışveriş mekanlarıdır.  Ülkemizde ise Gökçeada, Şile, Foça’dan sonra, biz, Tarsus Gıda Mirası Koruma Birliği olarak 70 nci Yeryüzü Pazarı’nı kurmak üzere Slowfood’a başvurduk. Ön onayı verdiler. 27 Mayıs 2020’de Tarsus Belediye Başkanlığında, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası ve Tarsus Ziraat Odası ile Tarsus Yeryüzü Pazarı Birliği Yürütme Kurulu oluştu. Yer olarak da tarihi bir mekân olan Kubat Paşa belirlendi.

Ekim ayı itibariyle Kubat Paşa Medresesi önünde pazarımız haftada bir açık olacak. Tarsus’un, Mersin ve Adana’ya yakınlığı sebebiyle iki şehirden de katılım beklemekteyiz. Tarsus’un antik şehrinin merkezinde tarih ile iç içe yemek yemek, haftalık alışverişimizi tamamlamak, üreticiyle sohbet etmek, bölgenin geleneksel anne yemeklerini tatmak ayrı bir zevk olacaktır.

Çukurovamıza bir marka kazandırmanın heyecanı içerisinde hepinize iyi haftalar diliyorum. Sevgiyle kalın.ARŞİV YAZILAR