Zeynep L.

Zeynep L.

Yanlış Olmak


İnsanlar olarak zorlandığımız bir konu, bir şeyi bilmemek ya da yanlış bilmek. Özellikle Türkiye halkında gözlemlediğim birşey bu, birşeyi bilmeden iddia etmek ve bir türlü bilmediğini kabul etmemek. Belki de kendi halkım diye bu kadar içtenlikle gözlemleyebiliyorum bunu. “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.” Bu bize küçücük yaşımızda söylenmez mi?

 

Ama Türkiye’ye has değil tabii. İnsanlığa yerleşmiş birşey bu. Yanlış olduğunu kabullenmek, bilmediğini söylemek, öğrenmek için bir fırsat demektir. Bunu şu zamanlarda özellikle daha çok düşünüyorum. Amerika’da şu anda çok büyük bir sosyal eylem var. Black Lives Matter yani Siyahların Hayatı Önemlidir olarak bilinen toplumsal hareketlenme birkaç senedir devam ediyor ama şu anda herkesin ilgisini çekmiş durumda. Ben de pür dikkat dinliyorum, okuyorum, takip ediyorum. Irkçılık karşıtı çalışmalar yapan akademisyenler ve eylemcilere kulak veriyorum.

 

Söyledikleri tonlarca önemli şeyin arasında ilgimi çeken ve sizle paylaşmanın manalı olduğunu düşündüğüm bir kaç şey:

 

Dinleyin. Eğer “siyah” olarak sıfatlanmıyorsanız bilmediğiniz, yaşamadığınız, görmediğiniz, anlamadığınız bir çok şey olduğunu kabul edin.

 

Konuşun. Öğrendiklerinizi sizle sosyo-ekonomik durum veya budunsallık veya ırk paylaşan insanlarla paylaşın. Haksızlıklar karşısında rahata düşkünlükten sessiz kalmak kınadığınız ırkçı veya ayrımcı tavırlardan çok farklı değil.

 

Sorumluluğunuzu kabul edin. Sosyal olarak bu topluluklarda varolduğumuz sürece birbirimizden sorumluyuz. Ben böyle doğdum, sen böyle doğdun demek çok basit ama gerçek değil. Özgürlük, eşitlik doğum hakları değil. Hepimiz insan olarak doğuyoruz. Haksızlıklar sistemlerle başlıyor. Bu sistemlere kendi rahatlığınızdan uyum sağladığınızı görün ve kendinizi sistemlere değil, insanlığa adayın.

 

Bunların Amerika da dair olmak üzere insanların toplum içinde yaşadığı her yere uyumlu düşünceler olduğunu görmek hiç de zor değil. Ten rengi ayrımcılık yaptığımız konulardan bir tanesi ve dünyanın her yerinde farklı farklı renklerde, şekillerde olan insanlarız ama hepimiz aynı tür canlıyız.

 

Birinin bana birşeyi yanlış bildiğimi söylemesi ya da beni düzeltmesi aklımı tazeleyen bir fırsat gibi geliyor. Herşeyi bilmemiz imkansız, çoğu gerçek de sabit değil. Aklımızı ve kalbimizi açık tutalım çünkü biliyorum diye düşünsek de bildiğimiz şey çok az. Tek yapabileceğimiz şey birbirimizi dinlemek. Ben doğruyum sen yanlışsın diye anlamak için değil, birbirimizi tanımak için.ARŞİV YAZILAR