Bekir Yıldız

"Kilisede Arınma"


"İnsan topluluklarında, doğuran cinse değil, öldüren cinse üstünlük tanınmıştır" der Beauvoir.

Bir kadının bedenini yakmak, parçalamak vahşice öldürmektir.

Fakat sadece bedenen ölmez. Kadını eve hapsederek, fikirlerini hiçe sayarak, özgürlüğünü elinden alarak da öldürürüz. Sonrasında özgür düşünce ve yaşam olanağını elinden aldığımız kadının renksizliğinden söz ederiz.

Bu konuda şöyle diyor Beauvoir:

"Kadını götürüp mutfağa ya da süslenme odasına kapatıyor sonra da ufkunun darlığına şaşıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra, uçamıyor diye yakınıyoruz."

Yakınmak, söylenmek, suçu kadına atmak erkeğin doğasında var. Niye öyle giyinmiş, o saatte ne işi varmış ile başlayan cümleler...

Her kadın cinayetinden sonra kınayan fakat kadının özgürlüğü ve yaşam hakkı için kılını kıpırdatmayan bizim seçtiklerimiz var. Sözlerinde samimiyetsiz oldukları apaçık ortada. Sözleri onları her seferinde ele vermeye devam ediyor.

Bir milletvekili konuşmasında "halka inmeyi başaracağız" diyor. Kendini halktan yukarıda görüyor, biz halkı ise aşağıda. Onlara kızmıyorum. Sonuçta bizim seçtiklerimiz.

Şiddet, cinayet ve mafyacılık neden artıyor sorusunu sürekli soruyoruz.

Bahçelievler katliamının katilini televizyona çıkarırsan artar.

Bu durum o katile heveslenen potansiyel katilleri cesaretlendirir.

Lozan Zaferi'nin yıldönümü. Bir takım troller İsmet İnönü'ye asker kaçağı falan demeye geceden başlamışlardır. Ne derlerse desinler İsmet İnönü bir kahramandır. Ama eğer illaki eleştirecekseniz para ile hiç arası yoktu onu eleştirin. Mesela taksiciye ücretin altında bir para verdiği halde paranın üstünü beklemesini eleştirin. Gazetenin borsa bölümüne "borçların yazılı olduğu bölüm" demesini eleştirin. Milletvekilleri ile satranç oynamasını, sarayda viyolensel ve kimya dersleri almasını eleştirin ve şimdiki başbakan ile kıyaslayın.

Bu arada şimdiki başbakan nereye gitti. Yoksa onu da mı?

Neyse şehrimize dönelim.

Mersin Büyükşehir Belediyesi meclisinde su faturalarımızı düşürecek bir takım düzenlemeler yapılması oylandı. Ne oldu dersiniz. Halkın seçip yolladığı MHP'li meclis üyeleri "hayır halkımız düşük su faturası ödemesin" dedi. "Abone olurken daha fazla para ödesin" dedi.

Neyse ki Chp'li meclis üyelerinin oy çokluğu sayesinde ortaçağ zihniyeti mağlup oldu.

İşte böyle hata ile, suç ile, cinayetler ile geçinip gidiyoruz. Ama sorun yok. Bugün kilisede namaz kılıp bütün günahlarımızdan arınacağız.ARŞİV YAZILAR