Zeynep L.

Zeynep L.

ALIŞKANLIK


Yüksek lisansım için okula giderken yaklaşık iki sene boyunca terapiye gittim. Gittiğim okul öğrencilerine bunu bedava sağlıyordu. 20li yaşlarımın başlarındaydım ve bundan yararlanmak hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri oldu. İki senenin sonunda hem artık okulda olmadığımdan dolayı seanslara para vermem gerektiği için hemde kendimi çok daha iyi hissettiğim için bırakmaya karar verdim.

 

Terapinin bana sağladığı en önemli şey, tekrar ettiğim hataları göstermek oldu. Alışkanlıklarımızı düşünürken aklımıza getirdiğimiz şeyler genelde daha yüzeysel şeyler. Mesela günde birkaç kahve içmek, geceleri geç uyumak, işimizi son dakikaya bırakmak gibi. Ama terapi bana gösterdi ki çok daha derin alışkanlıklarımız var ve düşünmediğimiz bu alışkanlıklar hayatımızda en çok tekrarlanan şeyler.

 

Hatalarımdan öğrenmek benim için çok zor birşey hala. Durumu gözlemleyip, tarafsız bir şekilde ele almam gerekiyor ki yaptığım şeyi neden yaptığımı anlayayım. Bu en çok kendimi güçsüz hissettiğim anlarda oluyor. Mesela haksızlığa uğradığımı düşündüğümde nasıl yanıt veriyorum? Sinirli ve alelacele durumu anlamaya çalışmadan mı yoksa sakince mi?

 

Bunun fiziksel örnekleri de var. Mesela bazen belime yüklenerek hareket ettiğimi biliyorum, bu bir alışkanlık. Bu alışkanlığın tersini yapıp dengeli bir şekilde yürümeye çalışmam lazım çünkü alışkanlık, adı üstünde, vücudumun bildiği gibi davranmak.

 

Bu kişisel şeyleri anlatmanın bir sebebi var. Topluluklar olarak, ülkeler olarak da alışkanlıklarımız var. Aileler olarak bile alışkanlıklarımız var. Arkadaşlar, birebir ilişkiler, ögrenci-öğretmen ilişkisi. Bunların hepsinde durup düşünüp, ondan sonra hareket etmeyi başarabilirsek daha anda ve düşünceli hareket etmiş oluruz.

 

Şu yaşadığımız zaman bunun için büyük bir ders. Alışkanlıklarımızı ele almadan hareket edersek birilerini hasta edebiliriz veya kendimiz hasta olabiliriz. Devletler bile alışkanlıklarını ele almak durumundalar. Turizme alışkın ülkeler başka arayışlara giriyorlar. Okullar da aynı şekilde.

 

Alışkanlıklara iyi veya kötü diye etiket takmak zorunda değiliz. Sadece onların ne olduğunu bilmek bizi insan yapıyor. Sonuçta robot değiliz.ARŞİV YAZILAR