Kpt. Halil Delibaş

Kpt. Halil Delibaş

AMATÖR DENİZCİ BELGENİZİ ALDINIZ MI?


Amatör Denizci Nedir? Bugünkü konumuz denizciliğin, deniz turizmin alt dalı olarak nitelendirilecek özel tekneleri kullanmak ile başlayan AMATÖR DENİZCİLİK.

Öncelikle amatör denizci nedir?  Tanımına bakmamız gerekir ise; ülkemizde denizcilik idaremizle ilgili halen “Denizcilik Genel Müdürlüğü” ve “Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü” olarak merkezi teşkilat ve buna bağlı taşrada ise iç sulardakiler (Fırat-“Elazığ” Liman Başkanlığı ve Tatvan Liman Başkanlığı)da dahil olmak üzere 71  liman başkanlığımız bulunmaktadır. 1.7.2004 tarihli Amatör Denizci Yönetmeliği’nde(mülga)

Amatör Denizci: Denizde veya iç sularda özel amaçlı motorlu veya motorsuz deniz araçlarını, ticari yat ve ticari sürat motorları dışındaki gezi ve su sporları maksatlı tekneleri sevk ve idare eden kişi olarak tanımlanmaktadır.  Denizcilik mevzuatlarımızda ADB yani Amatör Denizci Belgesi ise; kişilerin denizde spor ve gezi amacıyla tekne kullanabilmek için sahip olmaları gereken bir belge olarak tanımlanmaktadır.

Özel tekneleri kullanmak için karadaki sürücü belgelerine benzer şekilde ADB(Amatör Denizci Belgesi) sahibi olmak gerekmektedir. Tekneler özel ve ticari olarak 2 grupta tasnif edildiğinden amatör denizcilerin ticari tekne kullanmaları mümkün değildir. Son aylarda uluslararası ilişkiler kapsamında sık sık gündemimize gelen MAVİ VATAN kapsamına giren ve 462 bin km2 olarak, karasularımız, kıta sahanlığımız ve münhasır ekonomik gölgelerimizden müteşekkil deniz yetki alanlarımızdan ne kadar yararlanabildiğimiz önem arz etmektedir. Bu kapsamda denizlerimizde taşıma dışında, su ürünleri avcılığı, deniz sporları, alternatif enerji kaynağı (dalga, rüzgar), su altı ve su üstü kaynaklarının (maden, petrol, doğalgaz vb hidrokarbon kaynaklarının) kullanımı, ülke ekonomisine önemli katkısı ile jeopolitik ve jeostratejik değerlerimize katkı sağlayarak ülkemizi öne çıkaracaktır.

Hızlandırılmış Amatör Denizci Belgesi Eğitimi ve Sınavları Devam Ediyor.

Kimler Amatör Denizci Belgesi Alabilir? Denizcilik idaremiz bir deniz ülkesi olan ülkemiz Türkiye’nin denizcileşmesi için 2023 yılında bir milyon amatör denizci sloganı ile belge alımını/amatör denizciliği teşvik etmek üzere kolay bir sistemle aynı gün birkaç saat içerisinde tamamlanan eğitim ve sınav uygulaması başlatmıştır. 2 yıla yakın bir süredir devam eden program kapsamında Mersin’de bugüne kadar, 29.000’e yakın eğitim alan vatandaşlarımıza ADB belgesi verildiği öğrenilmiştir. Amatör Denizci Belgesini 14 yaşını bitirmiş olan ilkokul mezunu T.C. Vatandaşları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de oturma izni almış olan yabancı uyruklular sınavla alabilmektedir. Amatör Denizci Belgesi almak için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Liman Başkanlıklarında düzenlenen temel eğitime katılmak ve ardından sınavda başarılı olma şartı vardır. Sınava Liman Başkanlıkları’nda iştirak edilmektedir. Belge almak isteyen ilgililer, e-devlet üzerinden müracaatını tamamlayarak, liman başkanlığında aynı gün eğitim alarak sınava girebildikleri gibi, www.ades.udhb.gov.tr internet adresinden erişim sağlanan ücretsiz uzaktan eğitim modülü olan Amatör Denizci Eğitim Sistemini (ADES) de tamamlayarak Liman Başkanlıklarında sınava girebilmektedirler. Eğitim ve sınav müracaatı sürecinde; dilekçe, nüfus cüzdanı örneği, belge harcı ödeme dekontu, vesikalık fotoğraf ve sağlık raporu (sürücü ehliyeti olanlardan istenmiyor, sürücü belgesi fotokopisi yeterli görülüyor) isteniyor. 50 soru yer alan ve test olarak uygulanan sınavda 100 üzerinden 60 alınması gerekmektedir.

AMATÖR Denizci Belgesi ile Hangi tekneler kullanılabilir?

ADB ile, ticari amaç olmaksızın münhasıran gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanılan, boyu 2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük olmayan, motor gücü 10 BG ve fazla olan, mülkiyeti gerçek kişilere veya faaliyet konusu su sporları olan dernek veya vakıflara ait tekneler ile bu şartlardan bir veya birkaçını haiz olmamakla birlikte, bağlama kütüğüne kayıtlı olup özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneler kullanılabilir. ADB belgesi ile kısıtlama olmadan dünyanın tüm denizlerinde geçerli bir belgedir. Ancak denizcilik, amatör de olsa deniz ve içsularda can, mal ve çevre emniyeti başta olmak üzere çok dikkat isteyen bir uygulama sürecini gerekli kılmaktadır. Bu anlamda belge temini sonrası refakatte olarak tekne kullanma uygulamaları ve deneyim çok önem arz edecektir. Amatör Denizci belgesi süresizdir. Belge yıprandığı ve kaybolmadığı veya kullanıcın şartlarında (sağlık..vb) değişiklik olmadığı sürece sınırsız geçerliliğini devam ettirmektedir. Amatör Denizci Belgesi ile ilgili yukarıda özetlenen eğitim ve sınav  konuları ile ilgili  detaylı bilgilere denizcilik idaremizin; https://denizcilik.uab.gov.tr/uploads/announcements/amator-denizci-belgesi-egitim-ve-sinavlariyla-ilgi/amator-denizci-belgesi-egitim-ve-sinavlariyla-ilgili-sikca-sorulan-sorular.pdf web adresinden ulaşılabilmektedir.ARŞİV YAZILAR