Mehmet S. Nane

Amiral Cem Gürdeniz (1)


Cem Gürdeniz, bir Türk Amiralidir. Tam bin seneye yakın (939 senelik) çok köklü bir geçmişe sahip olan Türk Bahriyesi’nin mümtaz şahsiyetlerinden biridir. 

20. ve 21. yüzyılın ise hiç tartışmasız en ön sırada yer alan Türk Amirallerindendir.

 

Bu görüşlerim size öznel gibi gelebilir. Fakat tespitlerim, vatanın bu değerli evlâdının ülkemiz için yaptığı eşsiz önemdeki hizmetlerine dayanmaktadır. Bu gözle değerlendirildiğinde, saptamalarım, hiç kimsenin inkâr edemeyeceği nesnel bir gerçeklik olarak karşınıza çıkar.

 

Çünkü kişilerin kıymetleri; yaptıkları, başardıkları işlere ve kattıkları değere göre ölçülür.

 

***

 

Cem Amiral’le alçak ve hain kumpas davaları sırasında başlayan bir tanışıklığımız var. TCG Silivri’de bulundukları dönemde, “Erkânıharplikten Paşalığa 11 Yıl” isimli

naçiz kitabımı Cem Gürdeniz, rahmetli Soner Polat ve Semih Çetin Amirallere

yollamıştım. Kitapların içine de duygu ve düşüncelerimi aktardığım bir mektup ilave etmiştim.

 

Her üç Amiralimden de beni çok duygulandıran cevabi mektuplar aldım. Hak ve hukuk yerini bulduktan ve beraat ettikten sonra da Cem Amiralimle bağımızı koparmadık.

Kendisini tanımış olmaktan ve karşılıklı dostluk hisleri taşımamızdan dolayı büyük bir onur duyuyorum.

 

***

 

(Bu aziz kahramanlar kendi memleketlerinde ihanete uğrayarak atıldıkları zindanları vatan görevinin devamı olarak gördüler. Yaşadıklarını büyük bir vakarla karşıladıkları için bu zindanlara TCG Hasdal ve TCG Silivri isimlerini vermişlerdi).

 

***

 

Şimdi geliniz, fevkalade üstün özelliklere sahip Amiralimizi biraz daha yakından tanıyalım.

 

Cem Gürdeniz, 1958 yılında doğmuştur. Deniz Harp Okulu’ndan 1979’da Teğmen rütbesiyle mezun olarak Türk Deniz Kuvvetleri’nde subaylık kariyerine başlamıştır. Oldukça genç bir yaşta, 29 yaşındayken, kurmaylık sınavını kazanmış ve 2 yıllık eğitimini müteakip 31 yaşında Kurmay Yüzbaşı rütbesine yükselmiştir.

 

Pek çok yurt dışı görevde Türkiye’yi ve Deniz Kuvvetleri’ni başarıyla temsil etmiştir. 

Gemi Komutanlığı ve II. Komutanlıkları yapmıştır.

Başarılı kariyerinden dolayı Deniz Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği görevine getirilmiştir.

 

Amiralliğe yükseldikten sonra Çıkarma Gemileri Komutanlığı, bilahare de Mayın Filosu Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Tümamiral rütbesindeyken Bahriye’deki en son görevi Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı’ydı.

 

Bu görevi sırasında alçak ve hain Balyoz kumpas davasına sahte delillerle dahil edilerek o dönemki sözde komutanlarının da sesli/sessiz onaylarıyla vatanında esir edildi.

 

Katıksız Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olan Amiral Gürdeniz, 11 Şubat 2011’de tutuklandı ve haksız yere tam 40 ay özgürlüğü elinden alındıktan ve üniformasından koparıldıktan sonra tahliye edildi. Yapılan yeniden yargılanma neticesinde de 9 Haziran 2015’te beraat etti.

 

Yaşananların, dönemin komutanları (!) tarafından zül addedilmesi gereken tarafı ise Cem Amiral‘i Silivri’de eli kolu bağlıyken emekliye sevk etmeleridir.

Sonraki nesillere yazarak, konuşarak bunları anlatmak boynumuzun borcudur.

 

Hiç şüphe yoktur: Silah arkadaşlarına bu şekilde ihanet eden komutanların (!) kaydedildiği tarih sayfaları utançtan kızarmıştır!

 

Kişisel kanaatime göre, Cem Gürdeniz eğer böyle bir alçaklığa uğramamış olsa Deniz Kuvvetleri Komutanı olacağı kesindi.

 ARŞİV YAZILAR